nesnasims

Červí díra

nedokázal by mi někdo laicky vysvětlit co je to červí díra?z netu jsem to nepochopil
Doplňuji:
nene, nemyslím černou díru.Opravdu myslím červí díru

Nejlepší odpověď
hanulka11

Červí díra (anglicky Wormhole) je ve fyzice hypotetický objekt umožněný schopností časoprostoru utvořit „zkratku“ přes prostor a čas.

Tento fenomén byl poprvé popsán roku 1935 společně vědci Albertem Einsteinem a Nathanem Rosenem jako tzv. „Einsteinův-Rosenův most“ (což je ale jen jeden z hypoteticky možných druhů červích děr). Název „červí díra“ se pak vysvětluje analogií k červovi, který se z jednoho bodu povrchu jablka prokousává jablkem samotným k jinému bodu na jeho povrchu, necestuje tedy (dvoudimenzionálně) po povrchu jablka, ale užívá (třídimenzionální) zkratky právě červí dírou.

Obdobně – dle teorie – lze pak překlenout dva velice vzdálené body ve vesmíru, využívaje zakřivení časoprostoru. Pozorovatel prošlý červí dírou nikde nepřekračuje hranici rychlosti světla, přesto ale v důsledku překonává vzdálenost mezi startem a cílem daleko rychleji, než světelný paprsek letící přímo.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Cer­v%C3%AD_d%C3%A­Dra

Další odpovědi
WeeBear

Nazvala bych to jako nějakou bránu do něčeho, kde časoprostor nemá žádný vliv.

Pro pochopení je k zamyšlení třeba případ, kdy v minulém století vyslali skupinku lidí do vesmíru a ti se „ztratili“, po letech, co se nevraceli se už všichni smířili s tím, že je nikdo nikdy neuvidí a prohlásili je za mrtvé. Od události uběhlo něco přes padesát let, když na základně přistáli. Nikdo je tam ale nečekal. Podle dokumentace byli i po těch padesáti letech stále tak mladí a čas se na nich nepodepsal, oni sami popisovali, že „ztracení“ byla otázka pár hodin. Tudíž by se dalo říct, že se do oné červí díry dostali právě oni. A nebo je to byla jen mediální fikce, čert ví. 🙂

Tudíž si nějaký laický obrázek můžeš udělat sám, pokud jsi to alespoň částečně pochopil. Podle všeho ale nejsou přímé důkazy o její existenci, spíše se s ní můžeme setkat ve sci-fi filmech.

Mapel

Jinými slovy je to zkratka v časoprostoru. Můžeme to např. přirovnat k mostu nebo brodu přes řeku. Když se chci dostat na druhou stranu řeky, musím ji objet k prameni a dostat se na druhou stranu. Nebo postavím most nebo najdu brod a zkratkou se dostanu na druhou stranu – použil jsem červí díru.

anonym

Nejde,náhodou­,o černou díru?!

anonym

Kde se dá taky hezky pochopit jak červí díra „funguje“ je ve sci-fi příběhu filmu Contact

http://www.csfd­.cz/film/10132-kontakt/

MichalN

Nepamatuju si jestli se o ni pise v knize „kvantova fyzika nikoho nezabije“, ale doporucuju precist, je to krasne lidsky napsana kniha o kvantovy fyzice

honza19hk

nevím co to je,ale dost se používá ve filmu STARGATE. Hvězdná brána je „hranice“ červí díry.
Ale je to scifi,nevím jsetli ta červí díra vůbec existiúje nebo se dá vytvořit.