Avatar uživatele
Kryšpín

Ceny benzínu a nafty u čerpaček lze chápat jako tržní hospodářství či nikoliv,

Novináři píši o nepřiměřeném zisku politici zkoumají část motoristů nadává podle mého odhadu nemůže stát určovat ceny nebo snižovat soukromníkům prostě je tam draho jedu jinam anebo vezmu elektrokolo případně elektro auto.

Zajímavá 0 před 3 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
Lgee

Ano

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Tak stát určuje ceny, určuje je daní z luxusu, kterou nazývá spotřební daní, protože palivo už dávno není luxus, a navíc, tu daň z luxusu platí i dopravci, kteří jezdí ve veřejném zájmu.

Ani svobodný trh není všespasný, jak si někdo myslí. Pokud je situace, jaká je, a je to podobná situace, svým způsobem, jako byla s jídlem ve varšavském ghettu, nebo s jídlem na přídělový systém těsně po válce, tak stát do cenové politiky zasahovat nejen může, ale svým způsobem i musí, jinak se nemůžeme bavit o tržním hospodářství, ale o hyenismu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Provozovatelé čerpacích stanic jsou soukromí podnikatelé, kteří si určují marži a mohou si konkurovat, takže obecně jde o tržní hospodářství. Na rozdíl od jiných oborů je ale tady marže extrémně nízká, výslednou cenu v podstatě určuje nákupní cena, takže konkurence je velice omezená.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání