Kryšpín

Ceny benzínu a nafty u čerpaček lze chápat jako tržní hospodářství či nikoliv,

Novináři píši o nepřiměřeném zisku politici zkoumají část motoristů nadává podle mého odhadu nemůže stát určovat ceny nebo snižovat soukromníkům prostě je tam draho jedu jinam anebo vezmu elektrokolo případně elektro auto.

Odpovědi
Lgee

Ano

Filip84

Tak stát určuje ceny, určuje je daní z luxusu, kterou nazývá spotřební daní, protože palivo už dávno není luxus, a navíc, tu daň z luxusu platí i dopravci, kteří jezdí ve veřejném zájmu.

Ani svobodný trh není všespasný, jak si někdo myslí. Pokud je situace, jaká je, a je to podobná situace, svým způsobem, jako byla s jídlem ve varšavském ghettu, nebo s jídlem na přídělový systém těsně po válce, tak stát do cenové politiky zasahovat nejen může, ale svým způsobem i musí, jinak se nemůžeme bavit o tržním hospodářství, ale o hyenismu.

Hlada

Provozovatelé čerpacích stanic jsou soukromí podnikatelé, kteří si určují marži a mohou si konkurovat, takže obecně jde o tržní hospodářství. Na rozdíl od jiných oborů je ale tady marže extrémně nízká, výslednou cenu v podstatě určuje nákupní cena, takže konkurence je velice omezená.