autacek

Cena za život ztracený při dopravní nehodě: více než 19 milionů korun. Jak se toho dopočítali?

Dokážete někdo rozklíčovat, jak se odborníci dopočítali takového čísla? Vycházím-li z toho, že pracující člověk odvede cca 50% na daních a odvodech, tak by jeho příjmy za celý život musely být cca 40 miliónů (a to jako v průměru), a teď kde máte všechny ostatní náklady systému, které stát na jedince vynakládá?

Zdroj: https://zpravy­.idnes.cz/cdv-analyza-cena-zivota-dopravni-nehody-f01-/domaci.aspx?c=A180131­_101655_domaci_he­ll

Odpovědi
da ny

Čím mladší člověk, tím vyšší škoda, zřejmě uveden průměr.....
Z Vašeho odkazu vyplývá:
" Cena života umožní lépe plánovat bezpečnostní opatření

Pokud jde pouze o státní rozpočet, jsou nejvyšší nákladovou položkou ztráty na produkci. Usmrcená nebo zraněná osoba totiž není schopna vyprodukovat předpokládanou výši hrubého domácího produktu a tím se snižuje i daňový příjem státu."

Zdroj: https://zpravy­.idnes.cz/cdv-analyza-cena-zivota-dopravni-nehody-f01-/domaci.aspx?c=A180131­_101655_domaci_he­ll
. ".. stát přichází o hospodářský přínos zraněného nebo usmrceného člověka a naopak musí investovat do jejího zdravotního stavu a sociálního zabezpečení.

da ny

Pravděpodobně se vychází z průměrné mzdy a vytvořených hodnot (pro stát a zaměstnavatele), nebo z minimální → netuším a pravděpodobné doby aktivní pracovní činnosti, před odchodem do starobního důchodu.