Damiana

Čemu se lidově říká trepka?

O vodním prvoku vím, ale co tohle? Je to ponožka nebo pantofel…?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vás zajímá moje vysvětlení, cituji:

Trepka je dřevěná podešev s pásky, která sloužila jako přezůvky do městských ulic. Ke střevícům se trepky připevňovaly pásky, které mohly být i zdobené. Trepky se používaly k ochraně módních zobákovitých střevíců. Dnes se spíše jedná o domácí nebo letní lehkou obuv.
Pojmenování pro tyto přezůvky je doloženo jako pantofle (kolem zač. 16. st.).
Z německého slova trippeln = cupitat, capat, Trippe pronikl název i na naše území, kde se proměnil na stč. trepka. = dřevěná domácí obuv.
Hanlivě je trepka ‚nerozhodný člověk, "zbabělec‘. Trepkář je ten, ‚který chodí v trepkách,‘ nebo potupný název ‚mnichů bosáků‘.

Trepka je přeneseně označení i pro živočicha, nálevníka, jehož tělo má tvar lidského chodidla. Z toho je také přirovnání: třepe se jako trepka podle pohybu tohoto živočicha. Ve spojení slepičí trepka nabývá výraz významu 'brepta" – ten, který vše vyžvaní.

Net

Další odpovědi
Děda Louda

Prvok získal své české pojmenování podle podobnosti tvaru těla (jednobuněčného) s lehkou domácí obuví.

Moniccc

Papuče, pantofle atd. Domácí obuv prostě.