zjentek

Čeho se dopustil loupežník, který po chodníku přeběhl okolo mne, z ruky mně vytrhl mobil v hodnotě nad 10.000kč a utekl?

Dopustil se loupeže, nebo krádeže?

Nejlepší odpověď
Kepler

Musel překonávat odpor, resp. překážku, takže loupež. Krádež vy to byla, kdyby ti ten mobil nepozorovaně vytáhl z kapsy, nebo sebral ze stolu, zatímco bys byl na WC.

Další odpovědi
Kelt

O loupežnících psal Karel Hynek Mácha. Dnes už loupežníci nejsou, aspoň chodí jinak oblečení. Dotyčný občan se s tebou minul a postaral se o to, že na něj jen tak nezapomeneš. Měl sis všimnout, zda neběží štafetu a nesbírá mobily od všech stojících na chodníku. Ale měl bys to hned hlásit nejbližšímu policistovi, možná je někde kamera.

DoTazatel

Asi krádež. Kdyby se jednalo o loupež musel by ti vyhrožovat nebo použít násilí (vytrhnutí mobilu z ruky bych za násilí nepovažoval – možná kdyby ti přitom poranil ruku. Musel by tě fyzicky napadnout).

Mám ten dojem, že loupeže jsou krádežemi (ale opačně to neplatí). Protože krádež znamená jen neoprávněné nabytí (ukradení) cizí věci. Loupež je totéž jen je tam to vyhrožování a násilí.

aliendrone

Hele, zákon říká, že pro loupež by musel použít násilí nebo pohrůžku bezprostředního násilí. Jinak je to krádež. Ale na zákonech nezáleží, důležití jsou lidé, resp. jak to budou kvalifikovat. V našem právním Kocourkově by to mohl být i teroristický akt. ;) :D

DoTazatel

Možná má Kepler pravdu. Přece jen je to použití fyzické síly – to vytrhnutí mobilu z ruky.
I když fyzické násilí je založené na fyzickém útoku a přímém napadení za účelem způsobit fyz. újmu (zranění). Fyzické násilí – tzn. musí se mu fyzicky něco stát té oběti (i když je to např. podávání drog -tak to je nepřímé fyz. násilí – způsobí fyzické poškození). Proto jsem napsal, že je to krádež a ne loupež – protože v tom není násilí.
Pak psychické násilí – to by ale musel používat vůýhružky a slovní napadení.
A jiné násilí to asi nebude… Tak nevím.

zjentek

Též nevím, ale zajímelo by mě, KDYBYCH ten mobil držel pevněji a nemohl by mi ho tak lehce vyškubnout z ruky no a KDYBY si pomohl druhou rukou, kterou by do mě lehce šťouchnul, já bych „byl couvnut“ ve směru šťouchance a jemu by zůstal mobil v ruce, jak by asi byl klasifikován tento model? (;

aliendrone

zjentek>>> No, jestli měl pachatel „správnou“ barvu, tak ještě budeš rád, že nebudeš obviněn z nějaké diskriminace a potlačování lidských práv. ;) :D :D

DoTazatel

@aliendron pravda, ještě by se mu musel omluvit.. :D

@zjentek: To už se dá nejspíš považovat za napadení :D