Avatar uživatele
Zlatý

Čeho se dopustil loupežník, který po chodníku přeběhl okolo mne, z ruky mně vytrhl mobil v hodnotě nad 10.000kč a utekl?

Dopustil se loupeže, nebo krádeže?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Musel překonávat odpor, resp. překážku, takže loupež. Krádež vy to byla, kdyby ti ten mobil nepozorovaně vytáhl z kapsy, nebo sebral ze stolu, zatímco bys byl na WC.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

O loupežnících psal Karel Hynek Mácha. Dnes už loupežníci nejsou, aspoň chodí jinak oblečení. Dotyčný občan se s tebou minul a postaral se o to, že na něj jen tak nezapomeneš. Měl sis všimnout, zda neběží štafetu a nesbírá mobily od všech stojících na chodníku. Ale měl bys to hned hlásit nejbližšímu policistovi, možná je někde kamera.


Avatar uživatele
Pokročilý

Asi krádež. Kdyby se jednalo o loupež musel by ti vyhrožovat nebo použít násilí (vytrhnutí mobilu z ruky bych za násilí nepovažoval - možná kdyby ti přitom poranil ruku. Musel by tě fyzicky napadnout).

Mám ten dojem, že loupeže jsou krádežemi (ale opačně to neplatí). Protože krádež znamená jen neoprávněné nabytí (ukradení) cizí věci. Loupež je totéž jen je tam to vyhrožování a násilí.


Avatar uživatele
Zlatý

Hele, zákon říká, že pro loupež by musel použít násilí nebo pohrůžku bezprostředního násilí. Jinak je to krádež. Ale na zákonech nezáleží, důležití jsou lidé, resp. jak to budou kvalifikovat. V našem právním Kocourkově by to mohl být i teroristický akt. ;) :D

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

DoTazatel

Možná má Kepler pravdu. Přece jen je to použití fyzické síly - to vytrhnutí mobilu z ruky.
I když fyzické násilí je založené na fyzickém útoku a přímém napadení za účelem způsobit fyz. újmu (zranění). Fyzické násilí - tzn. musí se mu fyzicky něco stát té oběti (i když je to např. podávání drog -tak to je nepřímé fyz. násilí - způsobí fyzické poškození). Proto jsem napsal, že je to krádež a ne loupež - protože v tom není násilí.
Pak psychické násilí - to by ale musel používat vůýhružky a slovní napadení.
A jiné násilí to asi nebude... Tak nevím.

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Též nevím, ale zajímelo by mě, KDYBYCH ten mobil držel pevněji a nemohl by mi ho tak lehce vyškubnout z ruky no a KDYBY si pomohl druhou rukou, kterou by do mě lehce šťouchnul, já bych "byl couvnut" ve směru šťouchance a jemu by zůstal mobil v ruce, jak by asi byl klasifikován tento model? (;

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

zjentek>>> No, jestli měl pachatel "správnou" barvu, tak ještě budeš rád, že nebudeš obviněn z nějaké diskriminace a potlačování lidských práv. ;) :D :D

Avatar uživatele
Pokročilý

DoTazatel

@aliendron pravda, ještě by se mu musel omluvit.. :D

@zjentek: To už se dá nejspíš považovat za napadení :D

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2742
Zlatý ivzez 1617
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 743
Zlatý led 695
Zlatý Kepler 571
Zlatý JájsemRaibek 545
Zlatý marci1 535
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 501

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.