Myko La

Jaká je maximální hmotnost částic, které se dají prohnat urychlovačem LHC?

Částice o jaké maximalni hmotnosti se dají prohnat urychlovačem LHC?

Jaka je max. hmotnost částic, kterou zvladne urychlovač LHC urychlit bez poškozeni konstrukce?

Odpovědi
Kepler

Podle názvu (v překladu Velký hadronový urychlovač) by se dalo usuzovat, že je určen pro subatomární částice zvané hadrony. Atomové fyzice moc nehovím, snad by lépe odpověděl aliendrone. Co jsou to hadrony, je vysvětleno zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hadron

Dochy

Osobně bych tipnul, že na hmotnosti částice nezáleží. (dokud mluvíme o subatomárních částicích). Co je pro urychlovač podstatné, je, jaké částice umí urychlovat a na jakou energii. Vzhledem k tomu, že jde o subatomární částice, je nevhodné používat způsob myšlení: Projde tím kilové závaží??? 😉