Část výplaty na ruku

Potencionální zaměstnavatel mi nabízí část mzdy na výplatní pásku a zbytek na ruku. Pro mě je to finančně výhodné. Jaké to může mít důsledky? Vše bude prý na papíře. I ta část neof. mzdy. Jsou tyto postupy v této republice normální?

Nejlepší odpověď
venkovan

Pro vás nevýhoda, přestože se to na první pohled jeví naopak. Část výplaty na ruku (nezdaněné) znamená nižší zdravotní pojištění, sociální zabezpečení, nižší odstupné, nižší výpočet na důchod, nižší nemocenská, žádná právní záruka, že mzdu na ruku vždy dostanete.
Je to protiprávní, protože se jedná o značné daňové úniky. Jednak z vašeho platu a jednak je zřejmé, že zaměstnavatel nedaní celý svůj příjem, protože jinak by peníze „na černo“ nemohl vyplácet, protože by je jen velmi obtížně vykazoval.

Další odpovědi
hanulka11

Pro vás to nebude výhodné v době marození,také kdybyste pak skončil a bral jste od UP příspěvek tak bude nižší, protože ve výpočtu nebude započítána částka, kterou vám dává na ruku. Není správné co vám nabízí ,ale děje se to poměrně hodně a lidé na to hodně přistoupí, protože v tu chvíli se jim to jeví výhodné. Nikdy ale nemáte jistotu, že tu částku na ruku dostanete, protože ve smlouvě to nebude uvedeno./píšete, že to bude na papíře, ale určitě ne v oficiální smlouvě/to by bylo protiprávní.