hudys

Bývalý zaměstnavatel dluží manželovi 4o tis, na které podepsal dlužní úpis, ale v uvedené lhůtě nic nezaplatil.Co s tím?

Zaměstnavatel na sebe nemá napsný žádný majetek, bydlí v podnájmu a dluží všude možně. Jít k soudu a nebo použít vymahačskou firmu? Máte s tím někdo zkušenosti?

Nejlepší odpověď
standa

Pro jakýkoli další ´vymahací´ úkon je nezbytné, abyste nejprve učinila následující:

  1. Písemně zaměstnavatele vyzvěte k zaplacení dluhu do konkrétního termínu, např. do 3 pracovních dní
  2. Protože exzaměstnavatel náhradní termín s největší pravděpodobností nedodrží, tak si připravte další písemnost, a to návrh žaloby, kterou podejte k soudu v místě bydliště dlužníka.

K návrhu žaloby připojte zmiňovaný dlužní úpis, který by měl být dostatečným důkazem.

  1. Následně budete muset čekat až na rozhodnutí soudu, které skončí na 99% platebním rozkazem
  2. Potom to bude o návrzích na exekucí…, ale to je ještě daleko.

Vymahačskou firmu vám nedoporučuji, protože mám spíše negativní zkušenosti, ale třeba vám zde někdo poradí něco lepšího…

Další odpovědi
poradna

Vymahačskou firmu rozhodně ne, pokud jde o vymáhání pohledávky, kterou druhá strana nezpochybňuje, jen nemá na to, ji zaplatit, nic na něm není, dokážete to sám/sama a nemusíte se o vymožené peníze s nikým dělit.

Pokud se jedná o pohledávku, která souvisí s výkonem práce, stálo by za to poptat se mezi zaměstnanci, zda není víc takových, kterým zaměstnavatel dluží. Pokud by se Vám podařilo proti zaměstnavateli zahájit insolvenční řízení, mohl by totiž nárok nebo jeho část za zaměstnavatele zaplatit stát.

Doplňuji:
Vaše odpověď byla redakčně upravena, protože obsahuje nežádoucí reklamu. Prosím, abyste toto opakované upozornění respektoval.

Administrator serveru Odpovedi.cz