Cindy

Bývalý Manžel je v oddlužení.Má platit alimenty.Na mzdovce mu prý řekli, že musí srážet pro věřitele a že na al. nezbyde

jsem rozvedená.Manžel je v oddlužení.Má platit alimenty.Na mzdovce mu prý řekli, že musí srážet pro věřitele a že mu zbyde jen nezabavitelná částka §148ZP.A alimenty si má zaplatit z čeho chce, neměl si prý půjčovat.Je to možné, nebo mu musí nechat 4000na alimenty? Prosím pomožte

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Nevím přesně co býv. manželovi sráží, ale vyživivací povinnost-alimenty je přednostní pohledávka. Tudíž na mzdovce špatně počítají.
Jednoduše řečeno, jeho čistá mzda od té se odečte životní minimum a zbytek se rozdělí na třetiny. První třetina jde na přednostní pohledávky (výživné, škody na zdraví, daně) a další třetina jde na ostatní nepřednostní pohledávky.
Takže bych zašel na mzdovku a řekl, že počítají špatně. Je sice pravda, že nemusí srazit celých 4000 protože nezbývá, ale alespoň něco.
Jen pro zajímavost posílám odkaz pro výpočet.
http://www.vy­plata.cz/vypoc­ty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-10.php?stayfor­m=true

Zdroj: http://www.vy­plata.cz/vypoc­ty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-10.php?stayfor­m=true

Další odpovědi
Popy

Myslím, že paní neměla na mysli přednostní pohledávku kvůli alimentům, ale to, že je manžel v osobním bankrotu, a že podle ins. zákona je zaměstnavatel povinen dlužníkovi zaslat jen částku nezabavitelného minima, a že mu z toho nezbývá na zaplacení alimentů.