Rokio

Bývá většinou vůdce psí smečky čistokrevný pes, kříženec, nebo voříšek?

Co bývá nejbêžnější v psí říši, pokud jde o volbu hlavy smečky? Bývá jí obvykle pes s průkazem původu, kříženec, nebo voříšek?

Nejlepší odpověď
xiperio

Je to ten který má v genech vůdčí povahu.

Další odpovědi
Drap

Neni důležitý původ, ale povaha a výchova. Vůdce smečky se u psů nevolí.

aliendrone

Vůdcem smečky je ten pes, který si to vybojuje. Jen u lidí (chlapů) je to předem jasné KDO BUDE VELITEL! Ale to ti povídám, JESTLI přežiji Keplera, tak… hmm, tak si dám panáka na jeho počest, muehehehe! ;) :D :D

cochee

Ve volné přírodě by se žádná psí smečka neměla vyskytovat, pokud mluvíme o psu domácím; jde o domestikované zvíře. Pokud jde o jiný druh psa, např. pes hyenovitý atd., tedy divoce žijící druh, tam žádný jedinec „čistokrevný“ nebo „vořech“ není. Zpět ke psu domácímu – smečka v očích psího jedince je tvořena kromě ostatních psů (pokud je jich doma více) i lidmi rodiny, ve které pes žije. Vůdcem této smečky MUSÍ být člověk – pokud není, pes si dělá, co chce, včetně toho, že může být za určitých okolností i nebezpečný svému okolí a to jak ve „smečce,“ tak i mimo „smečku.“ Dokud žil můj otec, neuměl moc se psem zacházet, čímž si pes začal myslet, že „alfa“ je on – to mi dalo pak celkem dost úsilí, po otcově smrti, zařadit psa do „smečky“ ve smyslu „alfa jsem já a ty si nebudeš vyskakovat,“ i dnes po cca 6 letech to psovi musím jednou za čas dát velmi rázně najevo. Možná, že v případě feny je to jinak, ale my máme psa, tedy samce. Mimochodem, u výše zmíněných psů hyenovitých je alfa vždy starší zkušená fena, samci (vždy jen mladí, staří smečku opouštějí) „šoupou nohama.“