zjentek

Bývá v Česku zvykem, že důstojníkům ozbrojených složek ve výslužbě je ponechána jejich služební zbraň?

Oni by ji rozhodně neměli vlastnit nelegálně a zbrojní průkaz či průkaz zbraně často nemají, protože ho celý život nepotřebovali, ale… Je běžné, aby svou služební zbraň OD ZAMĚSTNAVATELE (STÁTU) v Česku dostali, pakliže ještě předtím, anebo v zákonné lhůtě, si potřebná povolení obstarají? (Filip mně to nechtěl prozradit, tak jsem byl nucen zeptat se jinak.) 🤷‍♂️

Odpovědi
Filip84

Ne. Rozhodně ne každý prap. Guma Pendrek obdrží darem od ministerium vnitra svou služební zbraň, když jde do výslužby. Bývá to jenom u vysokých důstojníků, a těch je minimum, a to ještě jen u některých. Takže zvykem to rozhodně není.

Já pořád nechápu, na co se ptáš. Že bys si tak přečetl zbrojní zákon, třeba? 🙂

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2002-119

Filip84

Prostě a jednoduše: zbraně, které podléhají povolení a registraci, může vlastnit, držet a nosit jen ten, kdo je držitelem příslušné kategorie zbrojního průkazu, a jen tehdy, pokud jde o zbraně zapsané na jeho jméno, což prokazuje průkazem zbraně.

Výjimkou je příslušník ozbrojených sil a bezpečnostních sborů VE SLUŽBĚ. Ten drží a nosí zbraň na základě zvláštního zmocnění toho kterého příslušného zvláštního zákona (zákon o Policii České republiky, celní zákon, etc. etc.), a tak k jejímu držení a nošení žádný další Leintuch nepotřebuje. Ale ve službě!

Za minulého régime byly běžně vlastníkem zbraní socialistické organisace, protože třeba výplaty se vozily v hotovosti, a pokud ta částka byla vysoká, stát vlastnictví zbraní socialistické organisaci povolil. Ovšem ten zaměstnanec, který peníze doprovázel, musel být držitelem příslušného příslušné skupiny zbrojního průkazu a musel mít u sebe k té zbrani průkaz, který byl ale napsán na socialistickou organisaci, jako vlastníka zbraně.

Zcela mimo systém byly Lidové milice, ale to je zase samostatná kapitola.

zjentek

Otec známýho byl vysokým funkcionářem na národním výboru v Trutnově a JEHO číza 75 mu v důchodu zůstala, aniž byl „uniforma“, či práce nějak s ní spjata. To nehádám, není to žádná fantazie, je to fakt. Názor?

Filip84

Za minulého régime ale platil taky zbrojní zákon, taky existovaly zbrojní průkazy a průkazy zbraně, akorát zbraň na „ochranu zdraví, života a majetku“, samozřejmě, nedostal občan jenom tak.

Takže, pokud to byl funkcionář NV, tak nemohl mít „služební zbraň“, mohl mít ale zbrojní průkaz, a na základě toho vlastnit a nosit zbraň. Ale na to jsi už odpověď dostal, prostě jí vlastnil, držel a nosil na základě zbrojní licence ve smyslu zbrojního zákona.

Ty jsi se ptal na „agenty“, policisty atp., to je úplně jiná kategorie.

zjentek

Filip tak to mně bylo jasný hned u první otázky, žes nechápal, na co se ptám! (;

zjentek

Dobrá, přečtu si 🤦‍♂️