annas

Být moudrý?

Kdo je podle vás moudrý? Co považujete za moudrost?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Čím jsem starší, zjišťuji, že nikdo 🙂

Moudrý je pro mě člověk, který má přehled, ale nechlubí se tím, jak je chytrý a všechno zná a umí; někdo, kdo si umí poradit v každé situaci; a nevím proč, ale mám moudrého člověka spojeného se spokojeností, úsměvem a optimismem; a také se stařím, i když stárý člověk nemusí být automaticky taky moudrým…

Zatím jsem žádného takového nepotkala – z normálních lidí, nemám na mysli nějakou známou osobnost.

Další odpovědi
dudu

Moudrostí se obvykle rozumí shrnující a praktické rozumění světu i člověku, zároveň svrchované i taktně skromné, jež dává jistotu v rozhodování a jednání. K moudrosti nutně patří rozvaha, zkušenost a odstup od bezprostředních podnětů a okolností. Lidské společnosti ji vysoce cenily, ukládaly ji do přísloví, vyprávění i náboženských spisů a v mnoha kulturách se pokládá za ctnost.[1] Sókratés před soudem o sobě říká, že „žádnou moudrost nemá, velkou ani malou“,[2] a Platón vysvětluje, že z úcty k moudrosti, kterou si žádný smrtelník nemůže osobovat, si zvolil název „filosof“ – ten, který po moudrosti touží. Izraelský politik Abba Eban si prý stěžoval, že „lidé i národy jednají moudře až když vyčerpali všechny ostatní možnosti“.[3]
WikipediE

BEAES

Je rozum výsadou stáří? Kdo je ve stáří moudrý, musel být v mládí přinejmenším chytrý!
Moudrost se nemusí dostavit vždy nutně spolu se stářím, mnohdy se doství jen stáří :o)

aramah

Naše moudrost pramení z našich zkušeností,naše zkušenosti z naší hlouposti…

vagra

Definovat moudrost neumím.Určitě se už o to někdo, někdy pokusil.
Podle mě,je moudrý ten,kdo se dovede podívat na svět/problém,si­tuaci apd./objektivně,bez emocí,klidně a nezaujatě.
Moudrý člověk se neukvapuje ve svých soudech .Pokud svůj názor vysloví,nepokládá jej za dogma a je přístupný diskusi o svém názoru.Velký díl moudrosti získávají moudří lidé,životními zkušenostmi.Tím nechci dávat rovnítko mezi starý člověk = moudrý člověk.
Většinou to tak ale bývá.

Odpovědět několika větami opravdu není snadné.

anonym

Moudrost-skola zivota.

BIGFOOT

MOUDRÝ JE JEN BŮH A KDO TOUŽÍ PO OPRAVDOVÉ MOUDROSTI,NECHť JI ŽÁDÁ OD BOHA NIC NEPCHYBUJE.
MOUDROST JE VELIKOU PŘÍTELKYNÍ ČLOVĚKA."

Zdroj: BIBLE

Michal

Moudrý je ten,který své zkušenosti a znalosti umí používat,nestaví je na odiv a je podle toho zásadový a klidný.