Michal Kole

Byly za socialismu banka a bankovní účty nebo se všechny obchodny platily hotovostně – cash ?

Nejlepší odpověď
anonym

Michale, prosím, neobtěžovalo by Tě příliš podívat se na Wiki nebo do googlu a přečíst si něco o bankovnictví? Počátky bankovnictví sahají do starověku a Ty se ptáš, zda byly banky za socialismu? Byly a pro platby v hotovosti měly veškeré podniky i úřady tvrdá pravidla. Nad částku 1 tisíc Kč se musely transakce provádět bezhotovostně (hezky fakturka a bankovní převod).

Další odpovědi
Ar

Neexistovaly ani peníze, živili jsme se lovem a sběrem lesních plodin. Starší jedinci žili pouze na stromech.

sevos

Je mě to už celkem jedno,ale měl by ses vrátit tam kam patříš.

led

Bola štátna banka, osobné účtu obyvateľov, účty štátnych i neštátnych (družstvá) podnikov. Bezhotovostný prevod sa prirodzene aj využíval. Nemuseli ste niesť 30–60 tisíc Kčs do Mototechny na kúpu auta. Ale tá krása plných peňaženiek…(hlavne ak vám výplatu dali v desaťkorunáčkach 1000Kčs=100×10Kčs)

Princíp prežitia spomínaný ´Ar´ sa už uplatňuje aj dnes.

isteron

Dokonca aj šekové knižky, aké bolo vidno vo filmoch zo Západu, alebo v rakúskej televízii. V časoch stagnácie , r. 1970 – 1989 začala Slov. státna sporiteľňa zriaďovať sporožírové účty pre obyvateľstvo. Zamestnávateľ sám odvádzal z mojej výplaty určitú čiastku na inkaso a vyplácal pravidelné čiastky rôznym organizáciam. Zvyšok zostával na účte a ak sa tam nazbierala vyššia suma, prostredeníctvom šekovej knižky som si kúpil napr. v OD Prior nejaký drahší tovar.
Spočiatku, patril som medzi prvých klientov v našom meste , agendu zvládla jedna staršia pokladníčka. Po pár rokoch, som si išiel vybaviť novú knižku, a už na to bolo určené celé oddelnie, s piatimi účtovníčkami. Po objavení sa bankových kariet ( r. 1995 ) sme si peniaze zo svojho účtu vyberali sami , tak ako je to teraz. A na účet nám išla celá výplata a nemuseli sme si vyberať výplatu v hotovosti v radoch na pracovisku.
Doplňuji:
Moje prvé auto, v r. 1981 som vyplatil poštovou poukážkou na účet predajne, ktorú mi poskytol predajca v Mototechne. Pri nákupe na účelovú pôžičku cez Sporiteľnu, si finančné transakcie vybavili Sporiteľňa s predajcom priamo.