Koněv

Byly za komunistického režimu v ČSSR uzavřené hranice i se socialistickými státy ? Např . s NDR nebo Polskem .

Nejlepší odpověď
gecco

Přímo uzavřené ne – k vycestování do PLR, NDR, MLR, BLR a RSR jsi nepotřeboval povolení, ale kromě cestovního dokladu jsi musel vyplnit Výjezdní doložku (k cestovnímu dokladu) a Celní a devizové prohlášení.
A – samozřejmě, na každých hranicích byly poměrně důkladné kontroly (dokladů, zavazadel, případně auta a osobní) a překračovat hranice mimo oficiální přechody bylo zakázáno…

Další odpovědi
ReHu

Jak píše gecco.
Přímo uzavřené nebyly.
Před jízdou za hranice se vyplňovaly údaje o tom co vezeš tam, třeba, že máš na krku zlatý řetízek.
Pak se vyplňovalo, co vezeš zpět.
Bylo to hodně omezené.
Z NDR se třeba vozíky boty, salámy, … a lidi to různě schovávali, i když to měli jen pro sebe, protože povoleno bylo jen velmi malé množství.
Kontroly byly docela časté a důkladné.

anonym

Jedna z příhod na hranici s Polskem. Vezl jsem švagrové papiňák maďarské výroby, celník, takový ten absolvent, mi zakázal tento vynález převézt a tak jsem se musel (St. Bohumín) vrátit, ale po pár metrech jsem zastavil a papiňák schoval do křoví. Po opětovné kontrole jsem byl vpuštěn do Polska. Při návratu mě oslovil celník,
zda bych ho nevzal do Ostravy. Souhlasil jsem a když jsme míjeli to křoví, zastavil a hrnec hodil do kufru. Celníkovi to bylo divné a já mu vysvětlil celou věc. Když se mě zeptal který " idiot" vám v tom zabránil, s ledovým klidem jsem mu řekl „VY“ . Byl to ten samý celník, no a pokaždé, když jsem projížděl hranici a on měl službu, jen mávl rukou ať pokračuji v jízdě.

Co já se nalepil kolků při každém překročení hranic!

jmhad

Hranice přímo uzavřené nebyly – tedy aby tam byl nějaký plot či hlídky na každém kousku. Nějaké kontrola ale byla, protože každý stát si chránil svoji ekonomiku před pašováním . Ale třeba obyvatelé příhraničních měst,zejména těch, které byly rozděleny třeba potokem – Vejprty,Varns­dorf,Komárno a pod si bez jakýchkoliv problémů odskočili sousedům nakoupit či na pivo. U vyčůránků Poláků to bylo do konce 60 let horší. Tam když někoho chytli,stačilo třeba v Krkonoších zabloudit, tak šel na 14 dnů budovat Varšavu. A kdo z místních upozornil,dostal odměnu. Znám případy z Tater, kde se za čárou slunily holky a byly povolný a lákaly a jak kluci přešli, šup, byl tam milicionář a Varšava. A holky měly zpropitné

anonym

Hranice byly uzavřené a bylo to tak, jak popisují – gecco – a – ReHu -.Ale to je jen prkotina, prototože jsem MĚL SVOBODNÉ ROZHODNUTÍ jestli tam pojedu nebo ne.DNESKA MUSÍM ŘEŠIT PRÁVO NA PRÁCI (čili nemám práci, nemám ani na to abych tam jel) a to je DŮLEŽITĚJŠÍ než-li nějaký výjezd za hranice.
Takže opět ZLATÍ komunisti, sice nás v něčem omezovali, ale VŽDYCKY JSME NA TO MĚLI a podle toho jsme si to mohli zařídit.
V polsku u Baltského moře jsem byl za komunistů 2× a (Kdyně, Gdaňsk, Krinica Morska), větší problémy nebyly.Za tohoto režimu jsem se tam už nepodíval protože TENTO REŽIM MNĚ OBÍRÁ NA KAŽDÉM KROKU a už na takovouto cestu NEMÁM!!!!!!!!