Drap

Byly politické vraždy u nás i v době Přemyslovců ?

Nejlepší odpověď
annas

První politická vražda souvisí se sv. Ludmilou. .

Dnes je 16. září a svátek má sv. Ludmila.,Ráno jsem si připomněla něco z jejího života v pořadu Dobré ráno s moderátory Daliborem Gondíkem a Elen Černou – ČRo Praha. .

Také ráda poslouchám pořad Toulky českou minulostí, který vysílá ČRo Brno, proto jsem hledala na netu pořad o sv. Ludmile. Objevila 34. schůzku – : Vražda kněžny Ludmily. Zdůvodnění atd. proč je její smrt hodnocena jako první politická vražda.

Příčiny smrti Ludmily souvisejí s vnitřní i zahraniční politikou.
Vztahy mezi kněžnou Drahomírou a tchyní Ludmilou byly totiž složité, zvláště po smrti knížete Vratislava. T
.

1. Ludmila vychovávala Boleslava i Václava , který se měl stát budoucím knížetem. Babička měla na Václava velký vliv, učila ho staroslověnštinu a poukazovala na život chudých. To se matce nelíbilo. Vznikaly spory. Drahomíra rovněž záviděla Ludmile její pokoru, vlídnost, vztah k lidem,, zdálo se jí, že je Ludmila je příliš mocná – chtěla totiž sama vládnout – závist..

To byl jeden důvod, proč dala Drahomíra zavraždit Ludmilu. – závist. .

2. Po smrti Svatopluka došlo k orientaci na říší východofranskou, Později se střetl o královskou korunu bavorský vévoda se saským vévodou. Vyhrál saský vévoda – Drahomíra byla pro, Ludmila proti – takže i rozdílné názory i na zahraniční politickou orientaci urychlily smrt Ludmily. .

http://www.roz­hlas.cz/toulky/vy­sila_praha/_zpra­va/0034-schuzka-10-03-1996-vrazda-knezny-ludmily--300208

Další odpovědi
Nazdar Bazar

Samozřejmě, co třeba vyvraždění Slavníkovců ?

Katka16

no jasně, jak asi zemřel poslední Přemyslovec?