Avatar uživatele
Zlatý

Byly někdy na lidech provedeny pokusy, kdy jim odňaly čas?

Kdy byli lidé zavřeni v místnosti bez oken, dveří, bez hodin, televize nebo rádia, kdy nevěděli jestli je ráno nebo večer a neměli absolutní pojem o čase?

Pokud ano, jaký to mělo na člověka dopad?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Výzkum se týkal biorytmů, které nám určují den.

Člověk se v běžném životě řídí čtyřiadvacetihodinovým rytmem, který je mu vrozený a řízený takzvanými vnitřními - biologickými - hodinami. Ty jsou sladěny se čtyřiadvacetihodinovým dnem pravidelným střídáním dne a noci. Může je však ovlivňovat i teplotní cyklus, pravidelný příjem potravy nebo sociální podněty.

V každém z nás tikají hodiny, které předurčují naše chování v průběhu dne. Cítíme-li se nejlépe po ránu, patříme do kategorie skřivanů nebo chcete-li pravěkých lovců, kteří se za kořistí vydávali ještě před úsvitem. Překypujeme-li energií večer, jsme takzvané sovy, tedy pravěcí strážci ohně, jež hlídali spící rod před nepřáteli

V 80. letech minulého století uskutečnili američtí vědci tento pokus. Několik týdnů drželi skupinu dobrovolníků v uzavřené místnosti pod zemí, kde nebyly hodiny. Mohli spát vždy, když se jim chtělo. Většina z nich si rozdělila odpočinek do dvou etap. Noční byla delší, odpolední etapa trvala hodinu až dvě. Názor, že za odpolední únavu může vydatný oběd, se nepotvrdil. Podle vědců, kteří zkoumali spánkový cyklus, je příčinou náš biorytmus. Kolem oběda se snižuje naše tělesná teplota, ztrácíme dopolední čilost, dostavuje se únava. Přitom není až tak důležité, kolik hodin jsem spali v noci.

Vnitřní hodinky neoklamete

Lidské tělo pracuje neustále, v každou denní či noční dobu prochází mnoha změnami, i když různé orgány se během jedné chvíle projevují s různou intenzitou.

Denní biorytmus nám říká, na jaké činnosti je náš organismus naladěn v určitou hodinu. Obvykle se dozvíme, že mezi 4. a 6. hodinou se tělo probouzí, kolem 8. hodiny je doba vhodná na snídani, mezi 9. a 12. je člověk nejvýkonnější atd.

Jestliže se snažíte vyzrát na biorytmy například povzbuzujícími prášky, prášky na oddálení menstruace nebo kofeinovými bombami, koledujete si o vážné zdravotní problémy.

Desynchronóza, tedy rozladění vrozených biorytmů, jde ruku v ruce s nervovou labilitou, zažívacími potížemi, poruchami spánku a podobně.

http://www.doktoronline.cz/…
------

Další sociální experimenty

http://pravdu.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Ano, několik. Nejen v uzavřené místnosti, ale i v jeskyních. Tím že neměl střídání světla a tmy byl dopad na rozhození biologických hodin člověka.

Zdroj: filmové dokumenty - Discovery, NGC


Avatar uživatele
Bronzový

je taky si třeba uvědomit, že člověk je velice přizpůsobivý tvor a hlavně, kdyby byl v takové situaci, tak se člověk bude za každou cenu přežít

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.