jirka21kufr

Byly byste pro, aby se v ČR zavedlo Euro ?

Nejlepší odpověď
redy

Euro bych zrušila, ale copak se mě někdo zeptá? 🙂

Jinak s tím, čím nic nenadělám, je mi šumák 🙂

Další odpovědi
pusinka50

Ne! Všechno se akorát zdraží a budeme muset nadále sledovat „světové ceny“ bez ohledu na to, jaká je tady oproti západu nízká mzda. Ale ti, co rozhodují o cenách trhu, budou mít „v ruce“ pofidérní argumentaci, kterou využijí jen proti obyčejným a chudým lidem

briketka10

podobná otázka tu již byla :
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mela-by-ceska-republika-zavest-euro-a-proc-ano-proc-ne

led

V zavedení jednotnej meny v EU sú aj plusy aj mínusy.
Chápem rozhorčenie českých občanov proti strate národnej meny a prvotnému zaokruhľovanie cien nahor pri zavádzani €. Podľa skúsenosti viem, že nech je akákoľvek zákonom stanovená regulácie cien pri menovej reforme, obchodníci (nielen oni ale aj služby) si vždy nájdu spôsob ako túto reguláciu obísť.
Na druhej strane to zjednoduší obchodný, ale i turistický styk so zahraničím bez následného prepočtu aktuálnych kurzov. Cestovatelia si v EU, myslím že už len okrem Švajčiarska a Veľkej Británie, vlastne ani nemusia meniť Kč za €.
Príklad: v súčasnosti, keď posielam platbu do ČR, platím v €, banka to prepočíta v kurze Kč a v Českej republike to príjemca dostane v Kč. Pre bežného užívateľa ide hlavne o e-shopy. Prirodzene k tomu idú aj poplatky manipulácia s SK účtom (platiteľ) + prevod v kurze (banky) + manipulácia s CZ účtom (príjemca).
A ďalší problém veksláci, po zjednotení meny je ich akosi menej…
Ale je tu ešte jedno nebezpečie, ľudia zvyknutí na vysoké ceny v Kč, adrazu začnú počítať s malými číslami, budú im dobré aj mikroskopicky malé jednocentové mince, si prestanú uvedomovať v prvom momente skutočne platenú cenu, napríklad rožok za 1,40 Kč bude za 6 centov (čo pri spätnom prepočte vlastne činí 1,50 Kč). Ale napriek tomu budú vidieť len to malé číslo „6“ prípadne 0,06 €.
Alebo ako robíme na Slovensku my „dynosauri“, budú každý nákup prepočítavať do Kč.
Doplňuji:
pozrite aj do diskusie na príspevok od arygnoca (dávam mu 1 diskusný palček)

houbín

Mohl si přidat anketu :) .

Jsem PROTI. Přineslo by to spoustu problémů a měna podle mě patří ke státním symbolům :)

tatanka

Zcela jistě ne, ale nejsem žádný finanční odborník .

anonym

Vše spěje k zavedení eura. třeba co provedla ČNB nedávno, celkové zdražení. To by mohlo znamenat méně bolestivnější přechod na tuto měnu. Je fakt že některé státy už zvažují ukončení nejen v eurozóně, ale i shenghenském prostoru. Prostě směřování EU není tím správným směrem a můžou za to jejich, většinou, „nesmyslná“ nařízení k ochraně trhu.
EU se má držet volného obchodu a volnému pohybu osob, to ještě ustojím. Stačí si přečíst historii EU a porovnat se současností. Je to jiná EU, která chce rozhodovat o státech. Návrhy na prezidenta EU, EU, respektivě EP by schvalolval rozpočty jednotlivých zemí (narušení suverenity po ekonomické stránce)…

vivatisCZ

Na jedu stranu jsem PRO v celé Evropě by se mělo platit Eurem, ale na druhou stranu jsem PROTI nemyslím si, že je to nyní dobré vzhledem k naší finanční situaci, ale moc se v tom nevyznám :)

xxx3

Ano, já osobně bych s tím souhlasil.

arygnoc

národná hrdosť a národné povedomie hovorí NIE.

ekonomické a hospodárske potreby hovoria ÁNO.

  • ±±

česká koruna nie je britská libra ani švajčiarsky frank – jej „pevnosť“ sa ukázala pred vianocami.

a to dokonca sa nejednalo o zásah zvonka, „zlého a nepriateľského zahraničného kapitálu“, ale priamo správcu českej koruny (čnb).
česká koruna, resp jej hodnota, je priamo závislá na aktuálnom kurze a zdraví eura, nech si o tom myslí kto chce čo chce, veď tie ekonomiky sú proste prepojené.
pri prijatí eura nebude treba nič prepočítavať (čo je kde drahšie/lacnejšie – a myslím tým nie iba v hlavách spotrebiteľov, občanov), ale i z makroekono­mického hľadiska, všetko bude akosi prehľadnejšie, odpadnú devízové špekulácie (ako nám to koncom roka predviedla čnb), zbytočné prevody (banky z toho profitujú) v pomere nákup/predaj (tj. i import/export) a mnoho iného.

predstavte si, že by v brne, ostrave a prahe platili iné peniaze … a vždy by bola ich výmena pre vás stratou kúpnej sily.