Byly za komunistů školství a potažmo společnost bezpečnější?

Narážįm tímto na šikanu učitelky, které je nyní propíráno ve sdělovacích prostředcích. A nejen to. Ať už jsem chodil do školy já nebo moje děti, TAK NIKDY NEBYLY VE ŠKOLE TAKOVÁ BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ JAKO DNES. Školy otevřené pro kohokoliv, žádná šikana učitelů dětmi, protože učitelé požívali respekt (i když občas dali pohlavek, ale s tím jak rodiče mé generace, tak i já jako rodič, jsme souhlasili).
Řekl bych, že za komunistů bylo školství svobodnější než dnes, protože i sebevětší otec komunista měl před učitelem respekt než dnešní podnikatelé, co sponzorují školy a děti se NIKDY NEOHÁNĚLY TÍM, JAKÉ POSTAVENÍ MAJÍ JEJICH RODIČE.

Nejlepší odpověď
Psychotic

Vzhledem k tomu, jak nízko je dnes kriminalita mládeže, bych řekl, že jsou školství i společnost bezpečné dostatečně. Tento případ šikany učitele je příkladem toho, jak z extrémně vzácných událostí někteří lidé paradoxně získávají pocit, že se to vlastně děje všude a pořád.

Ovšem považuji za velice vtipné, že z pár případů šikany učitele (který by mimochodem měl být školen na to se umět něčemu takovému bránit) vyšiluješ, zatímco otevřenou šikanu žáků učitelem vyzvdihuješ jako „zlaté časy“.

A že se děti neoháněly tím, jaké postavení měli jejich rodiče? Prosím tě.

Další odpovědi
mosoj

Nelžete si do vlastní kapsy. Nízká kriminalita mládeže ? a vůbec kriminalita ?
Nemáte pravdu.
Bulvární deník Blesk bude muset zřejmě přidat stránky, aby to všechno probral.
Nesetkal jsem se s šikanou na žádné škole ani na vojně. To, co bylo, nepovažuji za šikanu, ale za školu života. Tam, kde fungovali učitelé a na vojně velitelé, žádná šikana nebyla. Chudáci současní učitelé !!

xxx3

Svoboda ve školství za komunismu? To je zajímavá představa, která se ale nezakládá na pravdě, pokud se tedy svobodou nemyslí možnost, že učitelé mohli svobodně zvolit, zda dětem zadat básničku o Švermovi nebo Fučíkovi. A představa, že každý papaláš před řadovým účou poslušně sklapl kufr, když synek neprospíval, je také zajímavá. Nějaký zdroj?

quentos

Což takhle odstěhovat se do Severní Korey, uleví se zřejmě jak vám, tak nám…

Barbakan: jj, to znám v anglické verzi :{D> http://postim­g.org/image/u0zggn6up­/b7d93f03/

Kepler

Škola je tak bezpečná, jak jsou „bezpeční“ jsou žáci, či studenti. V menších městech a obcích nebývají problémy, ve školách jsou povětšinou slušní lidé. Bohužel už i tam se projevuje úpadek morálky a špatná výchova ze strany rodičů, ale to projevuje všude ve společnosti. Za komunistů školství bylo naprosto nesvobodné, protože se muselo vyučovat pouze v duchu marxismu-leninismu a masírovat žáčky už od útlého věku a o tom co je demokracie žáci neměli ani páru. A pamatuju si, že žáci se sakra oháněli. Když byl táta obyčejný dělník, byl absolutní nula. Když byl táta popaláš, každý z nich měl strach…

fcoop

Zcela jistě.
Vědělo se zcela BEZPEČNĚ, že když vybočíš, skončíš jako topič.

http://pvprav­da.cz/?p=3076

anonym

Já bych přispěl malým poznatkem. Sice to je z polského portálu, ale něco takového bylo a je i u nás. http://postim­g.org/image/o7qn3p3ff/ volně přeložen levý obrázek: A to mají být známky? Druhý obrázek dtto, ale v jiné době.

zjentek

Byla. Bezpečnější určitě! Několikrát jsem tady již vysvětloval to „jádro“, ale znova to řeknu- na společnost funguje jedině strach. Nic jinýho nepracuje!
Dříve jsi měl strach, že potkáš policajta, na školáh musel´s mít strach ze soudruhů učitelů, na národním výboru ses musel bát úplně každýho, protože jestli se někdo nebál, měl tam přístup zapovězen, no, a kam se ještě chodilo? Teď mě víc nenapadá- na dovolenou někam, kde se lidé „nebáli“, se mohlo jenom přes ostnatý neb el. drát, no, tak co ještě zůstalo. Třeba kino. Tam byla tma. No prakticky bylo nejlepší preventivně mít strach i z šatnářky v divadle.
A toto všechno bylo nejspíš správně! Jak jinak totiž se chceš dnes naučit mít respekt z trapnýho gliňařa v né moc reprezentativní a důstojné uniformě (Hugo Boss nehrozí) s podělanými třiceti tisíci čistýho/měs., když on ti vlastně může tak max. pomáhat a chránit tě? No to je snad komik, ne polda! Kdejakej smrad se mu vysměje aniž by riskoval pendrekem přes nárt. Zkrátka anarchie, i tak by se tento způsob demokracie dal nazvat! A profesionalita? Stejná, jako za komunistů. Třeba poldové stále ještě neumí řídit Felicii. Takže k lepšímu nic nešlo a to se navíc na náměstí musím otáčet, jestli mi nějakej smrad takříkajíc „nešahá na zadek“ s úmyslem vyšikanovat ze mě nějaký drobný na drogy.
I proto ti samozřejmě často rozumím.

Jo a ještě jsem se vrátil doplnit důležitou věc, a totiž, že já ty smrady valim hlava nehlava a doufám jen, že jednou budu vzorným příkladem všem těm, kdo se ještě neodhodlali a doma trpí hlady, protože pomalu nemůžou do tramvaje a na náměstí, aby jim někdo „nešáh na zadek“.
A je mi fuk, že píšu z Ostravy, protože tohle nakonec dostihne každýho z vás, od Aše do Michaloviec.

Kryšpín

Slavný Anglický politik W. Churchill vyslovil názor. – Demokracie je největší bordel.

anonym

quentos, nemá to být do Severní Koreje?

quentos

obojí je možné. Vzor idea, bez ideje i bez idey… snadno si to najdeš v příručce ÚJČ

anonym

…možný to je, ale bije to do očí, ale nejsem až tak vzdělaný. 🙂

anonym

pro quentos
Asi jsi nepochopil, co je být vlastenec.Ty budeš ten, co nepochopil slova druhē sloky naší hymny MEZI ČECHY DOMOV MŮJ, takže nevím proč bych se měl stěhovat.

anonym

Pro všechny co přispěli do odpovědi.
Kamarádil sem s klukem, jehož otec byl komunistou, ředitelem ve fabrice a zároveň nadřízeným mým rodičům.NIJAK SE NEPOVYŠOVAL a ve škole neprudil (s jeho synem jsem seděl 5 let ve stejné lavici a vzájemně jsme opisovali), moje děti chodily a kamarádily zase s komunistou, který mně dělal ve fabrice mistra a také nikdy ve škole neprudil.Ale já narážím na to, že NIKDY A NIKDE NEBYLA ŠKOLA ZAVŘENÁ NA KLÍČ, rodiče mohli kdykoliv pro dítě do třídy.
A pokud si myslíte ,( úmrtí učitelky a šikana učitelů v této době), že toto je ojedinělý případ, tak je vidět, že nesledujete zpràvy.V minulých letech to už bxlo několikrát.
A na druhou stranu.Pracoval jsem s pánem, jehož msnželka je učitelka a vypravoval co si všechno děti ve škole dovolí.A učitelka NIC nezmůže, protože ihned přiběhne do školy rodič a buď vynadá ji a nebo píše stížnost na odbor školství, že učitelka šikanuje děti.

xxx3

nevím jestli jste nad tím někdy zkusil přemýšlet statisticky. V ČR máme cca 100 000 dětí v jednom ročníku. To si stačí vynásobit přibližně čislem 13 a vyjde nám krásné číslo milion a třista tisíc žáků na ZŠ a SŠ (to je samozřejmě pouze přibižné). I kdyby se vyskytoval pomalu KAŽDÝ TÝDEN podobný případ, tak to o celku nic moc neříká. Myslím že součástí mediální gramotnosti je pochopení toho, proč jsou určité zprávy (především ty špatné a šokující) pro média tak přitažlivé. Pokud bychom měli o tom, jak to ve školách chodí usuzovat z toho, jak se o nich referuje v médiích, pak by byla situace asi opravdu velmi špatná. Mediální obraz ale není reálný. Takže ještě jednou: Celek nelze hodnotit podle jednoho, či několika málo případů – a to platí i pro Vaši zkušenost s kamarádovým otcem – ředitelem fabriky.