dj-davson

Bylo to s postavou Viktorky z knihy a stejnojmenného filmu Babička skutečně tak, jak je uváděno v knize?

Zajímalo by mě jestli postava Viktorky z knihy a stejnojmenného filmu Babička skutečně zešílela z velké lásky k vojákovi nebo jestli to s jejím příběhem bylo jinak.

Nejlepší odpověď
annas

Viktorka – její příběh se vypráví v knize, zamiluje se do vojáka a otěhotní, on nejspíš zahyne a Viktorka se pomate a hodí své dítě do řeky
Symbolický hrob bláznivé Viktorky se nachází v Červeném Kostelci, kde Božena Němcová žila od září 1837 do dubna 1838. Předobrazem postavy byla Viktorie Židová, která nakonec zemřela sešlostí věkem v roce 1868 ve svém rodišti, nedaleké Červené Hoře (patřící do kostelecké farnosti) a byla pohřbena na tehdejším kosteleckém hřbitově do společného hrobu chudých.

Postava podle skutečnosti.

Další odpovědi
Rocker

Viktorka zemřela v docela vysokém věku,měla dokonce děti.Pohřbena je v Červeném Kostelci.
Doplňuji:
Tak jsem ještě něco našel.
Příběh Viktorky (Viktorie Žídové)má reálný zálad.Otec Karla Čapka pocházející z blízkosti Žernova,kde Viktorka sloužila,jí údajně znal jako,,malou,s drob­ným kulatým a svrasklým obličejem jako jablíčko''Vik­torka(nar.1792)zem­řela v 76 letch,přežila tedy Němcovou o 6 let a byla pohřbena v Červeném Kostelci.Byla matkou dvou nemanželských dětí.V mládí jí svedl voják ze střeleckého sboru,tzv.černých myslivců a ona za ním odešla do Hradce Králové.Když jí opustil,usmrtila své dítě a ve vězení se zbláznila.
Po návratu do domoviny žila životem stárnoucí žebračky a stala se podruhé matkou.Chodila po žebrotě a pod vlivem alkoholu propadala záchvatům zuřivosti.
(Václav Černý-Knížka o Babičce,Toronto 1982,str.108)