Avatar uživatele
anonym

Bylo by v přírodě přirozené mít děti už před 15. rokem (viz otázka pohl. styk 17leté se 14letým)?

Bylo by vůbec přirozené mít děti už okolo 13 až 17. rokem? Je pravda že většina lidí už jsou v tomto věku z biologického hlediska schopní mít pohlavní styk, ale dnešní lidé na to nejsou vybaveni z psychické stránky. A otázka zní jasně, byli na to připraveni naši předkové například před 400 lety, případně pak v době kdy lidé žili v jeskyních?

Viz otázka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-otehotnet-s-14-ti-letym-klukem

Upravil/a: annas

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, Rokio před 2107 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

I dnes jsou kultury, kde je toto naprosto normální. I dřív.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
autacek

Pokud v přírodě přivede na svět mládě samice a samec, kteří se o něj nedokáží postarat, tak mládě zdechne. Vedle výživy pak bude problém s předáním zkušeností k životu, lovu, atd., takový jedinec bude handicapovaný a celkově to povede k degeneraci jeho dalších pokolení.

Když o tom tak přemýšlím, už mám jasno, ono to tak vážně ne/funguje.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Předkové na to připraveni byli. Ty jak vidět. tak ještě ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

V přírodě je přirozené přivést na svět potomstvo
až když se o ně dospělí jedinci dokáží postarat.

Ty kultury, jež zmiňuje Edison, zneužívají děti. „Funguje“ jim
to podle mne jen proto, že na výchovu potomstva „mají lidi“.

Navíc jim to funguje jenom částečně. Nedospělé dívky (děti)
nejsou schopny vyvíjejícímu se plodu poskytnout vše potřebné,
případně si to plod bere na úkor dětských matek.

Organismus dívek se předčasnými (případně žen častými) porody
vyčerpává, dívky/ženy se tak dožívají nižšího věku, než by mohly.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Ano, bylo. Za časů pralidí určitě.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Ivzez, v těhle kulturách společnost funguje trochu jinak, než jsme zvyklí. Spíš se to blíží tomu prehistorickému modelu, kde o obživu se stará muž, o „oheň“ žena a o potomky prarodič. A světe div se, ono to celkem dobře funguje.

před 2106 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
autacek

Jasný, o obþivu se bude starat 14letý muž. Hodně štěstí, to leda že by šlapal chodník..

před 2106 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Drap: „Předkové na to připraveni byli. Ty jak vidět. tak ještě ne.“ 1. První si znova přečtěte otázku, vysvětlovat jí znova nebudu 2. Jak o mě můžete něco tvrdit když mě neznáte a ani nevíte jak jsem starý? 3. Naučte se gramatiku než budete poučovat.

před 2106 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Auťáčku… je zajímavé, že u „primitivních“ lidí to funguje celkem dobře. U koček ještě líp. V podstatě to funguje u všech živočichů, kteří žijí v nehierarchických společenstvech.

před 2107 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

A ještě musím dodat, že s tím souvisí i délka průměrného života společnosti. Čím později má určitá skupina objektů potomky, tím později umírají. Ale pozor, to platí v dlouhodobém měřítku v řádech několika desítek generací. Jednomu vědci se povedlo třeba prodloužit život octomilkám až na dvoj násobek. A to pouze tak, že jim odebíral potomstvo. Ony se pak rozmnožovali pomaleji a prodloužila se jim pak doba života. A myslím, že v pravěku i dnes je to patrné. Stačí si porovnat dobu života tenkrát (a v těch některých kulturách i dnes) a tu dobu života nás „kulturních“ lidí.

před 2107 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy