Ganymede

Bylo by teoreticky/prak­ticky možné, aby ve vesmíru byla soustava planet, jejichž oběžná dráha by byla jen kolem osy??

Bylo by teoreticky/prak­ticky možné, aby ve vesmíru byla soustava planet, jejichž oběžná dráha by byla jen kolem osy, ale nikoliv kolem Slunce, tudíž by se tam neměnila „roční období“?

Nejlepší odpověď
gecco

Ne, nebylo by to možné – fyzika…
😉

  1. ke změnám ročních období dochází díky sklonu osy planety vůči rovině ekliptiky, ne kvůli rotaci planety okolo slunce (hvězdy)
  2. planety na oběžných drahách okolo hvězdy ´drží´ právě rotace okolo ní (odstředivá síla rotací zapříčiněná), jinak by byly silou gravitační ke hvězdě přitaženy

😉
________________
Jen doplním 1. – uvažoval jsem rotaci/oběh typickou pro Zemi.
Pokud by byla oběžná dráha planety výrazně excentrická, také by docházelo ke změnám ročních období (docházelo by k výrazným změnám planety od hvězdy).
😉
Každopádně ale není možné, aby planeta jen tak ´visela´ v gravitačním poli hvězdy.