Rokio

Bylo by pro náš stát dobré, pokud by se zrušily sociální dávky a zavedl se základní nepodmíněný příjem?

Každý občan České republiky by měsíčně dostával určitou částku bez ohledu na to, jestli pracuje, pracovat nemůže nebo pracovat nechce.

Pokud s tím souhlasíte, jak vysokou byste navrhli měsíční částku?

Nejlepší odpověď
Kelt

A odkud by se to bralo? A přemýšlel jsi nad tím, že by nikdo nepracoval? To by se ti líbilo, kdybys šel ráno přes půlku Znojma, kolem cesty davy opilců, kteří mají své jisté a volali na tebe, Ahoj , Rokio. Ty jdeš pracovat a dostaneš tolik, kolik máme my, za to, že nepracujeme. Další dotaz na úrovni.::!!!

Další odpovědi
CTTON

Mohlo by to být celkem dobré, zavedl bych tak 60–75% minimální mzdy jako zaručený příjem, dalo by se tak přežít / něco si občas dovolit, ale stále by byla motivace chodit do práce, pokud by člověk chtěl začít šetřit, někam se dostat…

metro

Dávky by se zrušilY.

autacek

Ano, bylo by to dobré. Jen nikdo nespočítal, zda-li by to stačilo nefakčenkům k přežití tak, aby (dobře, ze zoufalství) nekradli a neloupili a pak kolik by se ušetřilo zrušením všech institucí, co se různým přerozdělováním zabývají.

Psouk0001

Stát je politické uskupení. Z tohoto důvodu by toto řešení asi nebylo dobré pro jakýkoliv stát ne jenom pro náš. Fungovat by to mohlo pokud by nějaké území obývala nějaká skupina lidí která by se řídila psanými zákony ale neměla by statut státu. Potom by mohl například litr vody pro chudého člověka stát méně než litr vody pro bohatého.

Dochy

Podle mně by to dávalo smysl. Odpadly by slevy na daň, místo toho by pracující dostávali tuto dávku. Odpadli by sociální dávky, místo nich by ti co je potřebují dostávali tuto dávku. Stát (a tím nemyslím jen státní aparát) by ušetřil na nákladech s organizací, rozdělováním a kontrolováním všech těch dávek, odpadla by administrativa (část) s výpočtem výplat apod…

Ale někde tuším ve Švédsku už něco takového zkoušeli a prý to drhlo (ale ono záleží na konkrétních podmínkách a jestli se vydrží dost dlouho aby se to „usadilo“)

Sociální dávky by se tím asi úplně nezrušili, vždy tu budou lidé se spec. potřebama a problémama, které bude třeba řešit individuálně, ale určitě by ten aparát šel výrazně zeštíhlit.

Edison

Jako vyšší level komunismu??