Rokio

Bylo by podle vás dobré, kdyby pokladní a prodavači/ky měli v neděli a ve státní svátky volno?

Já jsem pro. Vždyť jsou to také lidi, kteří mají své rodiny a přátele. Také není žádný problém nakoupit si v sobotu a před státním svátkem potraviny na dva dny. Čerstvé pečivo též není potřeba mít každý den.

Řada vyspělých zemí to tak má a je tam blahobyt.

Vím, že užívám slovíčko kdyby. Je ale rozdíl mezi podmínkou splnitelnou a nesplnitelnou. Toto je něco, co lze realizovat. Stačí volit politickou stranu, která má tento cíl nebo poslat e-mail nějakému politikovi, pokud jsme vážená osoba a známe ho. Další možností je referendum.

Myslíte si, že by to byl krok dopředu a líbí se vám tento návrh?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Hlada

ne

Ne. Stát má zasahovat do podnikání co možná nejméně. Řízené hospodářství jsme tu už měli a byli jsme rádi, že tomu bylo odzvoněno. Co kdo kdy kde a za kolik bude prodávat by mělo být jen věcí nabídky a poptávky.

Další odpovědi
Hufnágl

ne

A dal bys návrh, aby ošetřovatelé hospodářských zvířat, energetici, policie, záchranáři a další lidé, kteří jsou nezbytní měli také volno?

Drap

jiná odpověď

Pro ty zaměstnance by to samozřejmě dobré bylo. Pro spoustu lidí, kteří jsou zvyklí trávit víkendy v obchodech ne. Každý kdo do takové práce nastupuje ví co ho čeká, a za jakých podmínek to bude dělat. Otázkou je, zda by těm zaměstnancům také neklesly mzdy, příplatky za neděle, přesčasy a podobně. Toto neni ani tak politické rozhodnutí, jednotlivých stran, i tam se názory liší, ale myslím že spíše na zájmu řetězců co obchody vlastní. Pokud budu mít já, nebo kdokoli jiný obchod, tak přece mohu otvírat třeba jen jeden den v týdnu. Nikdo mně nenutí mít otevřený každý den. Samozřejmě tržby by podstatně klesly, ale to vím přece předem. Jsou taková zaměstnání, kde je to takto nutné. Odvolávat se na rodiny a přátele je velmi laciný a slabý argument. Co třeba policie, armáda, zdravotníci, řidiči vlaků, autobusu, pracovníci elektráren, plynáren , vodovodů a kanalizací, vrátní, hlídači, číšníci, kuchaři, obsluha čerpacích stanic a spousta dalších? Ti také mají své rodiny a přátele a musí soboty a neděle pracovat, zajišťovat nutné opravy a podobně.

hapiky

jiná odpověď

Říká se, že v USA nakupují výhradně o sobotách a nedělích, jen z prostého důvodu, že přes týden na to není čas.
Kdyby to záleželo na mě, tak bych nechal o sobotách a nedělích potažmo svátcích otevřeno. Prodavačky by měly za sobotu a neděli zaplaceny čtyři běžné dny, plus by si mohli ještě přivydělat přes týden, podle svého uvážení.
Ani nechci spekulovat, kolik prodavačů a prodavaček by to bralo všemi deseti.

Malvína

ne

Nejsem člověk, který denodenně obráží obchody, takže nějaké zavření mě nevyvede z míry. Nicméně si pamatuji na ty obří diskuze, v jejichž čele byly rozčilené prodavačky, nadávající na to, že stát zavírá na svátky od určité rozlohy obchody. Těm holkám se to nelíbilo, samy psaly, že jim nevadí jít do práce o svátek. Mají za to 100% příplatek.
Nevím, kde se vzal ten argument “taky mají rodiny”. To má snad plno jiných ženských v jiných oborech. A prodavačky přece nedělají 7 dní v týdnu. Mají své směny, nejčastěji krátký/dlouhý. A jsou lidé, kteří dělají ve všední dny celý den a kdy si mají nakoupit? Lékaře, sestry, hasiče, policii, zemědělce,… ty všechny pošleme také na víkend domů, aby si odpočinuli? Asi ne, že? Nedělejte z těch prodavaček chudáky za každou cenu…

anonym

jiná odpověď

Myslím, že to tak funguje v Německu. Ale u nás težko říct. Zaměstnavatel potřebuje vydělávat.

Mc Merkurion

ne

… bylo by podle tebe dobré a moudré, kdyby se o víkendu nedojily krávy, nejezdilo autem ani jinou dopravou (pak by nebyly havárky a doktoři a všichni by mohli být doma) …
… copak jsou prodavačky něco extra, že musí mít o víkendu volno ??? víš co je lidí, co nemaj jinou možnost než si nakoupit o víkendu ???? vylez už z tý jeskyně !!!
… to je svoboda podnikání ??? v hospodách se nesmí kouřit (přestože majitel je kuřák), o víkendu zavřem řetězce, ať můžou prodávat malí živnostníci (ale že v tejdnu nemaj kšeft protože: v poledne dvě hodiny pauza, ve čtyři zavře a ráno otvírá jak banka v devět) …

… doufám, že teď půjdeš na procházku, uží si víkend s rodinou, internet přec není třeba !!!

Miroslav S

ne

Je spousta lidí,kteří v obchodech pracují jako brigádníci a 100% příplatek je vítaná pomoc. Souhlasím s tím, že by se stát do toho neměl montovat, a pokud se do toho míchat chce, tak ať zajistí dodržování toho, že zaměstnanci ten příplatek opravdu dostanou a nebude se to obcházet nějakou diferencovanou pracovní dobou, agenturama a podobně. Ať se pak majitel obchodu sám rozhodně, jestli se mu vyplatí mít otevřeno

anonym

jiná odpověď

za jistých okolností by to snad šlo, pokud by se lidé více naučili používat samoobslužné pokladny a některé supermarkety (lidl) změnily své podivně odmítavé stanovisko k tomuto urychlení obsluhy. Uměl bych si představit že v sobotu a neděli by klidně jely jenom ty samoobslužné (nebo by byl třeba zkrácen čas obsluhy u běžných pokladen třeba jen na dopolední hodiny) … jistě to by nemělo ničemu vadit. Něco jiného vám ale řekne človek který má ze samoobslužné pokladny panickou hrůzu a mele něco o tom že zásadní službou supermarketu je „oční kontakt, úsměv a osobní přístup“ 🙂

mari marion

ne

hapiky

Hufnágl: Přečetl jsi si dobře otázku?

Hufnágl

Ano, přečetl: Bylo by podle vás dobré, kdyby pokladní a prodavači/ky měli v neděli a ve státní svátky volno?

A já na ni odpověděl.

hapiky

Hufnágl: Takže ošetřovatelé, energetici či policie jsou prodavači?

Hufnágl

Přečetl sis moji odpověď pořádně?

Mc Merkurion

… jenže nebejt jich, tak nemaj prodavačky komu a co prodávat …