Stamina12

Bylo by fér udělit letošní maturity zadarmo?

Myslíte, že by se měly známky z předešlých tří vysvědčení vyprůměrovat a v případě pětek nebo N (nedostatečná) by žáci měli jít ke komisionálnímu přezkoušení? Nebo byste jim to dali zadarmo bez ohledu na známky, ať mají pokoj?

Nejlepší odpověď
annas

Padly 2 návrhy – konat přijímací zkoušky a maturitní zkoušky nekonat.

Udělala bych to opačně – přijat žáky 9. tříd podle známek. Vytříbilo se to v prvním ročníku. Přece i když vykonají přijímací zkoušky a jsou přijati, kolik se jich objeví i zde, že chtějí přestoupit.

Domnívám se, že nějaké maturitní zkoušky by měli žáci skládat. Třeba jen školní, vynechat celostátní testy,.

Vím, že jde o mimořádnou situaci, ale maturanti jsou dospěli, takže v době volna se mohli učivouvěnovat. Jde o jakousi zodpovědnost, většina žáků se vybičuje k lepšímu výkonu.

Ti, co na školu kašlali, pokud by chtěli uspět u maturity, museli by učivo zvládnout.

I když maturitní vysvědčení je jen papír, přece slouží jako kvalifikace pro další práci.

Přece, když se mladí připravují k maturitě, mnozí si uvědomí , že málo ví z toho, co se naučili v minulosti.

Bohužel u jiných platí … lehce nabyl, ale i dojde i k tomu, že mu vědomostí budou chybět.

Další odpovědi
Edison

Nejde o férovost. Jde o to, že maturita má mít určitou formu, status, noblesu… Ne nadarmo to bývaly „zkoušky z dospělosti“. Faktem je, že už drahnou dobu jsou ta studia, včetně maturit spíše fraškou k pláči z zájmu honby za falešnou vzdělaností.

autacek

Ne není, maturity mohou být na podzim, vysoké školy na to mohou reagovat pozdějším zápisem a úpravou výuky. Rovněž tak kdo to nezvládne, může si zopalovat ročník, věnovat se studiu jazyka, či zatím okusit pracovní proces. Dát maturitu jen za docházku do školy je IMHO naprostá hloupost.

Arne1

Nesmysl. Je spousta variant jak to vyřešit

Kepler

Zadarmo by to jistě nebylo, ale já bych to dokonce povýšil na standard a z maturity udělal jen formální a slavnostní záležitost. Já jsem byl třeba blbý na matematiku, ale vytáhl jsem si otázku, kterou jsem zvládl levou zadní. Prostě klika. Maturitní známka by měla odrážet dlouhodobější výsledky a ne jen jeden příklad k výpočtu.

led

Darovanie potvrdenia o vzdelaní – maturitu je klamné. Títo „akožematuranti“ pokiaľ sami od seba sa nebudú snažiť doplniť chýbajúce, už neučené, budú chceť rovnoprávnosť s riadnymi maturantmi, napriek svojej nedokonalej znalosti. Prídu do praxe a budú sa diviť, že budú prví na rade pri výpovediach. Holt, kto nevie, z kola von! nikto ich nebude platiť len pre darovaný papier o vzdelaní, ale za vykonanú prácu.

Ametyst

Žádné „zadarmo“. Ostatně teď mají všichni studenti spoustu času se naučit. Vláda to nějak vymyslí, aby učitelé nepřišli o prázdniny ani o peníze.

da ny

Vzhledem k mimořádné situaci jsem i pro případné mimořádné řešení.
Řešit, jestli je to fér nebo není, může z mého pohledu jen JEŠITA, možná člověk nepřející. Ten, co sám sotva odmaturoval a člověk nadmíru řešící něco, co se ho netýká, včetně „wolowin“. :D

Zadarmo? Vždyť každý žák SŠ se po 3,5 roku nějak „předvedl a snažil“.
V září je třeba nastoupit na další stupeň škol (VOŠ a některé VŠ). Přijímací zkoušky bych neodpouštěla. VŠ výuka se rozbíhá v říjnu. Ostatní školy by mohly posunout začátek.
Případně posunout začátek výuky až na letní semestr.
Většina neúspěšných jarních maturantů nějak „udrví“ maturitu v září. Těch, kteří to vzdají nebo neuspějí je minimum. Mohou jít pracovat, opakovat ročník, vyučit se řemeslu. Na některých odborných školách technického zaměření získají alespoň výuční list.
To, jak se absolvent SŠ začlení do dalšího vzdělávacího procesu nebo se uplatní v zaměstnání musí
předvést tak jako tak. Uspěje, odpadne, fláká se, spoléhá na PÚ nebo na štědrost úspěšných
(finančně zdatných) rodičů. To už je na každém jednotlivci.

Drap

Mimořádná doba a mimořádné okolnosti vyžadují i mimořádná řešení. Dávat maturitu pouze za docházku neni nic nového. Piráti přišli s takovýmto zmateným návrhem dávno před epidemií.

Edison

Mimořádné řešení samozřejmě ano. Ale ne za cenu absolurní degradace smyslu, úrovně, vážnosti takového aktu.

Edison

Maturita se nedává na rok. To je přece životní krok, na celý život.

Edison

Úplně vidím personalistu za dvacet let: „A kdy že jste to maturoval? Jo v r. 2020… Hmmm… to je jakoby jste tu maturitu neměl, nashle, já raději vezmu někoho staršího/mladšího.“ Já bych snad takovou maturu ani nechtěl…

Edison

Da ny, to pak není nutno vůbec nazývat maturitou. Holt to budou absolventi bez maturity. Maturita má být určitým sdandardem. Pokud ji někdo nesloží, tak ji prostě nemá. Jak se na to budou dívat ti z let následujících? Oni mohli nedělat maturitu a my musíme? Tady je něco špatně…