EKSOT123

Bylo by dobré ve velkém těžit polodrahokamy ve Velké Kraši na Jesenicku?

Nabízí se tam k povrchové těžbě přes 300 tun křišťálu a záhnědy. Dosud nalezené krystaly byly až 75 cm velké, zřejmě tam jsou i větší.
https://www.id­nes.cz/olomou­c/zpravy/velka-kras-jeseniky-kristal-tezba-zajemci.A200115_526­723_olomouc-zpravy_stk
Osobně nejsem moc příznivcem vytěžování zásob naší ropy apod, jako ani amatérského bagrování minerálů na našich lokalitách. Protože během 2 generací byla vytěžena většina našich ložisek. Navíc je trh okrasnými minerály přesycen.
Na druhou stranu, kdyby se krystaly z Velké Kraše přímo u nás i zpracovávaly do šperků, byl by to jakýsi přínos. Nebo i v surovém stavu, pokud by byly levné, asi by o ně byl zájem i mezi nesběrateli…

Nejlepší odpověď
Drap

Jiná odpověď

Určitě by to nebylo dobré. Samotná těžba by nebyl na sebe schopna vydělat a pro šperkařské potřeby je obdobných nerostů na trhu dostatek a cenově přijatelnějších.

Další odpovědi
zjentek

Jiná odpověď

Kdybychom uměli z křišťálu vyrobit takové lebky, jako se tady na Zemi jedna našla Bůh ví po kom, pak jsem pro- pak by se těžba nejspíše vyplatila. Proč ale těžit něco, u čehož zatím nechápeme ani smysluplné využití?

EKSOT123

Pánové, děkuji za názory. Ve výsledku máte stejné závěry jako já, což mě těší. Bohužel si ale nejsem jistý s těmi argumenty. Ale nic. Ono se to stejně nejspíš těžit bude, firmy si brousí zuby. Což je významná událost přinejmenším pro naše sběratele šutrů, která silně ovlivní dění v jejich sektoru.