Avatar uživatele
EKSOT123

Bylo by dobré ve velkém těžit polodrahokamy ve Velké Kraši na Jesenicku?

Nabízí se tam k povrchové těžbě přes 300 tun křišťálu a záhnědy. Dosud nalezené krystaly byly až 75 cm velké, zřejmě tam jsou i větší.
https://www.id­nes.cz/olomou­c/zpravy/velka-kras-jeseniky-kristal-tezba-zajemci.A200115_526­723_olomouc-zpravy_stk
Osobně nejsem moc příznivcem vytěžování zásob naší ropy apod, jako ani amatérského bagrování minerálů na našich lokalitách. Protože během 2 generací byla vytěžena většina našich ložisek. Navíc je trh okrasnými minerály přesycen.
Na druhou stranu, kdyby se krystaly z Velké Kraše přímo u nás i zpracovávaly do šperků, byl by to jakýsi přínos. Nebo i v surovém stavu, pokud by byly levné, asi by o ně byl zájem i mezi nesběrateli…

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1547 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Jiná odpověď

Určitě by to nebylo dobré. Samotná těžba by nebyl na sebe schopna vydělat a pro šperkařské potřeby je obdobných nerostů na trhu dostatek a cenově přijatelnějších.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Jiná odpověď

Kdybychom uměli z křišťálu vyrobit takové lebky, jako se tady na Zemi jedna našla Bůh ví po kom, pak jsem pro- pak by se těžba nejspíše vyplatila. Proč ale těžit něco, u čehož zatím nechápeme ani smysluplné využití?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
EKSOT123

Pánové, děkuji za názory. Ve výsledku máte stejné závěry jako já, což mě těší. Bohužel si ale nejsem jistý s těmi argumenty. Ale nic. Ono se to stejně nejspíš těžit bude, firmy si brousí zuby. Což je významná událost přinejmenším pro naše sběratele šutrů, která silně ovlivní dění v jejich sektoru.

před 1546 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek