Boy 13

Bylo by dobré, kdyby digitální hodiny nahradily zcela ručičkové?

Dokážete si představit, aby všechny ručičkové hodiny a hodinky byly nahrazeny digitálními? Kdyby třeba kostelní hodiny byly nahrazeny velkým displejem a tam by byl digitální čas…myslíte, že by to někomu dělalo problém, kdyby mohl čas zjistit pouze za pomocí digitálních hodin?

Nejlepší odpověď
Brblal

Já mám digitální hodiny raději, hned poznám, zda je dopoledne nebo odpoledne.

Pokud je člověk nemocný a je doma, občas spí třeba po obědě, navíc mám hodiny řízené DCF signálem a tak jdou naprosto přesně, i se samy přeřídí na letní čas.

Na autobusovém nádraží máme dig. hodiny s velkými svítícími číslicemi, ukazují i datum a také den v týdnu (pondělí – neděle).

Ale na kostele by mi dig. hodiny vadily, tam patří podle mě ručičkové, navíc jsou pozlacené (číslice i ručičky).

Další odpovědi
aliendrone

Mně sice víc vyhovují diginy, ale třeba kdyby místo orloje na Staromáku tam rozsvítili nějaké Casio, pěkně bych vřískal! Takže pro úplné nahrazení nejsem! :)

anonym

Ze dvou důvodů to neni úplně rozumné.

= Energetická efektivita provozu = Pohnout jednou za minutu elektromotorkem a ručičkou je energeticky efektivnější než neustále zářit do prostoru světlem digitální časomíry.

= Čitelnost na velkou dálku = Zkuste si to sám, pozici ručiček na vzdáleném ciferníku odhadnete mnohem snáz z velké vzdálenosti. Z takové vzdálenosti už obvykle číslice digitální časomíry nejsou rozeznatelné.

Nic z toho ale zřejmě není podstatné. Protože dnes stejně každý čas zjistí snáze na svých hodinkách či telefonu. Kostelní hodiny často ani nejdou dost přesně, narozdíl od těch osobních které se umí synchronizovat buď dcf77 rádiem nebo přes internet (ntp), kostelní hodiny postrádají v dnešní době vůbec jakýkoliv smysl.

mzm

Tento pokus už tu byl. Kdysi v 80–90létech min. století hrozně letěly digitální hodinky. Postupem času se ukázalo, že ty cifry nejsou úplně ono. Ručičky jsou mnohem rychleji čitelné.

To stejné se zkoušelo u budíků aut. Tachometry u některých francouzských aut ukazující rychlost cifrou jsou opravdu výjimkou.

Rafičky jsou prostě lepší. „Můžete se přít, můžete i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.“*

  • zapůjčený citát z filmu Jára Cimrman ležící spící..

dubraro

Nebylo. Ručkové hodiny jsou přehlednější. Digitální mají význam tam, kde je nutné opravdu přesné odečítání času.

Mc Merkurion

… jak jsem psal i zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pro-vas-prehlednejsi-znazorneni-analogoveho-nebo-digitalniho-casu ,mně je to šumák, kostel u nás nejni, hodinky nenosim, a poledne i klekání zvoněj v kapličce, takže čas mne nezajímá, nejsem jeho otrok … řídím se sluncem…

Drap

Určitě ne

Edison

Jistě, že to je problém. Buď je to na elektriku, nebo je to dost složité. Krom toho v tom nevidím vůbec žádnou výhodu. Snad jen přímý přepis bez ani podvědomého „překladu“. Jinak zase ručičkové názorněji interpretují běh času a příslušnou část dne.

orestez

Mravencům, kolotočořářům, lopaťákům a mě by to nevadilo. A vám?

aliendrone

Mc Merkurion >>> Občas sním o podobném životě. Jenže… i kdybych někam „daleko od světa zalezl“, mám obavy, že ten by mne na pokoji nenechal a přilezl za mnou. :( Upřímně ti závidím. :)