dgfdgf

Byli všichni prezidenti od Klementa Gottwalda po Gustava Husáka špatný?

Nejlepší odpověď
led

K tomuto si dovolím citovať kolegu autaceka:
„I ti před nimi, i ti po nich. Na každém by se něco našlo.“ a kto chce psa biť, palicu si nájde.

V prvom rade si treba uvedomiť, že československí prezidenti od Klementa Gottwalda po Gustava Husáka „vládli štátu“ v silnej závislosti na kolektívnom riadení UV KSČ a v úzkom prepojení na politickomocenské sily SSSR. Bolo to v období veľkých politickospolo­čenských a hospodárskych zmien vo svete v boji dvoch antagonistických politických táborov ´Východ kontra Západ´ a ´Západ kontra Východ´.
V druhom rade boli to aj ľudia… ľudia a nie stroje. Preto mali aj ľudské chyby (v otázke je chyba formulovaná len všeobecne) rovnako ako iní.

Morálku v historickom období nemožno hodnotiť podľa súdobého politického a morálneho názoru. Hodnotiť možno len vo vzťahu k životu a podmienkam v danom období. Bežne užívaný výraz hranica, deliaca čiara, nie je vždy rovná a rovnako hrubá, ba miestami sa aj stráca, aby sa znova objavila.

Další odpovědi
autacek

I ti před nimi, i ti po nich. Na každém by se něco našlo.

Mimochodem, i Klému lidi milovali, naprosto stejně zaslepeně, jako Babiše.

hapiky

Špatný je ještě slabé slovo. Sloužily nedemokratickému a zločineckému režimu, protože byli jeho součástí. Nejhorší a nejhloupější byly komunisté po válce a po 68.roce. Husák zdegradoval národní hrdost, myšlení lidí a další devastace jak myšlení lidí tak i hospodářství či ekologii na hrozivou úroveň. Věděl že je to špatné, obětoval vše jen aby si zachoval své výsadní postavení. I když byl od roku 1933 komunistou, tak jej komunisté po válce (1950) zavřeli do vězení(dostal trest smrti za velezradu) po létech jej následně omilostnili a v 75.roce zvolili presidentem. Další pád zažil po sametové revoluci. Jeho pády a vzestupy byly trestámy a oceňovány úměrné jeho měnícím se názorům.

Kryšpín

Starý pamětník v putyce komentoval.
Gottwald, truhlář podepisoval vysoké tresty na nevinných, trpěl syfilicidou a čistokrevný alkoholik.
Zápotocký kameník, harmonikář, vězněn několik let v Sachsehausenu, prolhanec, den před měnovou reformou ujišťoval že žádná reforma nebude, ovšem také povolil 70 tisícům rolníkům vystoupit z JZD.
Novotný zedník, výborný hráč v mariáši za války vězněn v Mauthausenu, držel si Sovětský svaz pěkně od těla, podřízené komunisty rovněž, na př. okresní tajemník KSČ měl 1200 Kč měsíčně, tak jak odborný dělník, byl odvolán skupinou okolo prolhaného slováka Dubčeka, který pobláznil národ o jiném komunismu a zapomněl, že jsme ve Varšavské smlouvě a dal důvod k okupaci.
Svoboda voják, vojenské zásluhy, ovšem také sem tam chyba, při Dukelské operaci Sovětský generál navrhoval dělostřeleckou palbou skopčáky zničit a poté nasadit pěchotu, ovšem byl proveden pravý opak a na dobře opevněné skopčáky byla nekrytá pěchota krásný terč a tím masakr.
Soudruh Husák vězněn v Leopoldově v letech 1951–1960, vrchní normalizátor, kdy i ti slušnější komunisté vyházeni a nahrazováni podvraťáky a tito podvraťácký taťuldové vychovali generaci, která převzala žezlo po sametu v roce 1989. Je také možné pokud by to nevzal do rukou Husák normalizátor, že mohla být dosazena Sovětská okupační vláda, tolik názor obyčejného pamětníka.

Kelt

A můžeš jít ještě více do historie. Můžeš takto hodnotit krále, císaře a pod. A co si vlastně představuješ pod pojmem dobrý špatný. Jaký jsi ty? Nebo jaká? Co se počítá , jako dobré skutky a co jako špatné? Vždy je třeba posuzovat člověka podle toho, z jakého vzešel prostředí. Například bývalý papež byl člen Hitlerjugend. Někdo zabije jednoho člověka a je vrah, zabije tisíc lidí a je hrdina.