autacek

Byli-li Němci a Německo zlo, že si dokonce zasloužili být po právu vyhnáni z našeho území, od kdy jsou z nich dobráci?

Jedná se mi o přesný okamžik změny, kdy se ze zla stalo křišťálove dobro. Vím totiž, že ta nejstarší generace lidí u nás má třeba i jen při zaslechnutí němčiny stále značné averze a tímto jazykem nechtějí vypustit slovo z úst.

Odpovědi
Dochy

Němci nejsou a nebyli zlo (alespoň ne všichni). Ale za druhé sv. války a v blízkém období se z pochopitelných důvodů mezi národy zvedla jistá averze a další soužití bylo prakticky vyloučené…
Bohužel v některých ta averze přetrvává dodnes, přestože se narodili i 40 let poté, co pochopitelné důvody k té averzi pominuly…

Kelt

Definovat nějaké historické události je obtížné. Jednu dobu byl naším největším přítelem Sovětský Svaz a státy východní Evropy, i když někteří nemohli přijít například Bulharům na jméno, protože je na dovolené ošidili, do Sovětského Svazu byl problém se dostat, i když tam jeli „přátelé“. Dnes je náš nejlepší přítel USA, ale i to se změní. Tady je rozhodující politika, ekonomika. Jinak může mít člověk přátele na celém světě, stačí, když máte společné zájmy práci a pod.
A zda jsou Němci dobří, nebo zlí je relativní Učit se jazyk je moje rozhodnutí a nezáleží, co se v národě děje.

ivzez

Vycházíte z mylnéhjo předpokladu.
Němci ani Německo zlem nebylo…