JežíšKristus

Byli byste pro zrušení panelových domů (tzv. „králíkáren“)?

Jedno z nehezkých dědictví po socialismu. Není lepší se vrátit do první republiky? Nic proti bytům, ale raději je stavět z cihly, aby to nějak vypadalo. Uzákonit zákaz stavby paneláků, neboť hýzdí pohled na město. Stranou ponechávám skutečnost, že před sto lety žilo v ČSR také deset milionů obyvatel, tak se snad za těch sto let postavilo dost pokojíků, a dnes stavět už nemusíme.

Edit: Líbí se mi, jak některé odpovědi odmítají, že by se paneláky stavěli za socialismu. 🙂 Zřejmě uprchlíci, co o Česku moc nevědí. Z prefabrikovaných panelů se bohužel staví dodnes, nejen klasické „paneláky“, ale i domy typu „kostka“, které působí moderně a „cihlově“, ale ve skutečnosti se tam každý zvuk nese po panelu, a v létě to je hitparáda.
Pobavilo mě, že podle iDnes.cz se jedná o „Baťovu pomstu“. Toho nám byl čert dlužen, což? https://www.id­nes.cz/bydleni/pa­nelak/bydleni-v-panelaku.A150629_120­219_panelakovy-byt_web

Nejlepší odpověď
elkon

Jen hlupák si myslí, že se paneláky stavěly jen u nás. Nemusíme jezdit daleko, stačí zajet třeba do Mnichova. Že by také socialismus? Nebýt paneláků, tak nemá mnoho lidí kde bydlet. A betonové domy se staví stále, stačí se jen dívat kolem sebe. Jen to nejsou panely, ale litý beton s ocelovou armaturou uvnitř.

Další odpovědi
da ny

Žijeme v demokratické společnosti.
Principem takové společnosti by neměly být neustálé zákazy a příkazy něčeho..
V ČSR možná před 100 lety žilo deset milionů obyvatel. Země je rozdělana na 2 státy a nyní je jen v ČR deset milionů lidí.
Panelové domy se začaly stavět v severských zemích na „Západě“, pak i unás a ve východních zemích.
Nepleťme si pojmy s dojmy !
Stát (podniky) stavěl pro velkou poptávku a potřebu obyvatel byty. Byty za státní peníze, na státním pozemku. Tedy co nejlevněji. Lidem byly byty přidělovány (na domky dostávali nenávratné půjčky). Byty byly nájemní, a tedy se platil pouze nájem, energie, poplatky. Nikdo nemusel investovat do koupě bytu. Až po revoluci. Občané si dobrovolně a dobrovolně povinně odkoupili svůj panelový byt (aby nepřišly o střechu nad hlavou).
Se změnami předpisů a s ohledem na stáří paneláků, museli a musí dále investovat. Do střechy, zateplit fasádu, vyměnit rozvody vody, plynu, elektřiny, výtahy atd.
Dnešní případné panelové domy se stavějí a vybavují jinak. „Minipaneláky“, někdy is e zahrádkou, sotva rozeznáte od cihlové bytovky.
Podle průzkumů, přes 75% lidí není schopno si pořídit jakékoliv vlastní bydlení!!! Nedosáhnou na hypotéky, nemají na splátky. Bydlí v drahých nájmech (městské byty a byty v OV).
! Ceny bytů, pozemků, stavebního materiálu značně/několi­kanásobně stouply ! Stavět domy s byty je pro rozpočet měst a obcí NEMOŽNÉ.
NÁKLADY na bydlení ROSTOU a POROSTOU! Energie, vytápění, voda. Rostou náklady na živobytí/potravin. Možná přijde čas, kdy budou muset opět 2 – 3 generace muset bydlet pohromadě, aby si udržely střechu nad hlavou, třeba panelákovou. Zvládly nájemní poplatky.
Není vhodná doba, na další zákazy, ani ohledně staveb bytů. Rušení paneláků. Domnívám se, že panelové byty se již téměř nikde nestaví. Výjimkou jsou družstva a stavební společnosti velkých měst. Ty často svým vybavením, prostorem bývají odlišné od těch strých zástaveb.

Hlada

Rozhodně ne.
Panelová výstavba nemá nic společného se socialismem. Stavělo se tak po celé zeměkouli.
Prvorepublikové pavlačáky s dřevěnými stropy byly po padesáti letech tak zastaralé a neopravitelné, že se jich odstřelovaly celé bloky. Naopak, byty ve stejně starých panelácích jsou pořád na vysoké úrovni a neustále stoupají v ceně.
Pohled na panelové sídliště není o nic horší než na architekturu satelitů z devadesátých let. To jsou neestetická a neekologická sídliště na placato bez infrastruktury. Ceny domů v nich stagnují.
Nelze srovnávat úroveň bydlení před sto lety. Ještě před padesáti lety byly běžné dvougenerační rodiny. V dnešní době je naopak běžné, že jeden člověk má celý byt sám pro sebe. Je tedy potřeba mít zhruba trojnásobný počet bytů.

Drap

Okamžitě. jakmile vymyslíš čím j. a za co je nahradíš.
Jinak je to jen plácání prázdné slámy.

Rokio

Ne, pokud se budou stavět pouze slušné zateplené paneláky, které budou hezky vypadat a budou mít výtah.

Ametyst

Bořit umí každý, ale co místo toho? Stavět na orné půdě, a vyrábět laboratorní otraviny v chemických fabrikách? Další zásadní otazka je, kolik dnes stojí jedna cihla, a jestli mladí nebudou vděčni za to, co starší generace vybudovaly.

zjentek

Ou key a všemu tomu hovězímu z OV Dubiny za státní postavit vilky. …Když jim rozbijeme těch „dost pokojíků“.

GM

Spadl jsi z jahody naznak?

Pepa25

Paneláky jsou skutečně nehezké dědictví, zvláště pokud jsou necitlivě umístěny v prolukách v centrech historickým měst. Je ale nesmysl „uzákonit zákaz jejich stavby“, protože už cca 25 let se žádné nestaví! Stejně tak nemá smysl je „rušit“ – je jen na majitelích, aby v případě nevyhovujícího stavu nebo nerentabilnosti oprav je případně nechali zbourat.

EDIT: reaguji na doplnění: v článku není nic o „Baťově pomstě“!

Midoc

Většina paneláku je v dnešní době zateplená. Na první pohled není poznat jestli je to panelák, nebo zateplený cihlový dům. Zateplení může také způsobovat různé problémy. Zeď špatně větrá, tvoří se plísně.
Izolace by mohla být ekologická,
https://www.es­tav.cz/cz/2190­.nahradi-zpenene-drevo-bezne-penove-izolacni-materialy

Kepler

Není to nejlepší způsob bydlení, ale zatím si musíme vystačit i s tím. V současné době je v ČRdeli těžká bytová krize. Takže až si postavíme něco lepšího, čert vem paneláky.

mosoj

Jsi sebestředný člověk, který neví vůbec nic o družstevní výstavbě panelových domů v minulém století (kdyby jenom o výstavbě paneláků). Kolik ti bylo?? Hodnoť přínos paneláků v tehdejší době!!! To ale ty pro nedostatek znalostí a zkušeností nemůžeš. Lidi tvého typu se do vlády nesmí dostat. Proč si myslíš, že ti lidé v těch panelácích bydlí. Co jim nabízíš ty a za kolik? Je třicet let po převratu a kolik rodin bydlí v novém? Komunisté tu o moc déle nebyli. Takže ukaž co jste vytvořili? Já vím jenom o tom co jste zbořili.

JežíšKristus

Da ny: Děkuji za takovou rozsáhlou odpověď :)

Hlada

Panelový Start z Prefy Hýskov (obdoba Baťova domku) stál v sedmdesátých letech 100 000 Kčs, což by bylo v současnosti něco přes milión Kč. Troufám si tvrdit, že by o něj byl za tu cenu pořád zájem.

Kamix

Já jsem se nedávno po přečtení článku na https://www.du­ofinance.cz/vy­plati-se-dnes-hypoteka rozhodl pro hypotéku a budu se stěhovat právě do panelového domu. Nevidím na tom nic špatného, je to bydlení jako každé jiné. Naopak bych byl rád, kdyby se tento koncept začal opět stavět, aby se dostupnost bydlení zlepšila, protože ty ceny jsou strašné.

JežíšKristus

Kepler: Bytová krize? A kde? Letmým pohledem na https://www.sre­ality.cz/ zjistím, že se aktuálně nabízí 61 529 nemovitostí. A to je prosím pěkně, pouze jedna internetová stránka z mnoha! Kolik nemovitostí musí být na trhu nabízeno, aby se mohlo říci, že bytová krize pominula?

Kepler

Nabízeno může být mnoho, ale kdo si to dnes za ty nehorázné prachy může dovolit? I Pražáci se stěhují do malinkých bytů. Kdo nemá na normální bydlení, pořídí si mobilhouse. To jsme to dopadli.

JežíšKristus

Astronom: Souhlasím, že ceny v Praze a Středních Čechách jsou vysoké (roční růst o 6 %, za 10 let budou ceny o polovinu vyšší, jakkoliv lidé mluví o tom, že „splaskne“ nějaká realitní bublina – nesplaskne; trh sleduje západní vývoj, a lze poměrně přesně předpovědět, jaká bude do budoucna cena nemovitosti – jen vyšší a vyšší). Což je však dáno tím, že se prostě všichni nevejdou na pražskou Malou Stranu.
Statky na vesnicích v Jihočeském kraji se prodávají za milion, a tyto realitní nabídky tam visí dlouhodobě. Byty v Mostě jsou od 100 tisíc za byt. Což jsou samozřejmě extrémně nízké částky, ale pouze to ilustruje skutečnost, že normální bydlení za normální peníze sehnat lze. Současnou „bytovou krizi“ vnímám jako nářek lidí, že se nevejdou do Prahy.
Od x lidí jsem slyšel názor, že uvažují o bydlení někde v háji (Pardubice apod), do práce do Prahy by dojížděli 2× týdně třeba, a zbytek týdne home office. Což jsem tedy slyšel od lidí v mém oboru, kde jsme trochu digitální nomádi, a tudíž by to šlo udělat. Ale jen mi to potvrzuje skutečnost, že problémem není nedostupnost bydlení, ale jen nedostupnost bydlení v Praze.
Stranou ponechávám skutečnost, že znám řadu třicátníků, kteří začínali od nuly, a dnes mají dům u Prahy (samozřejmě jde o podnikatele, to že se někdo nechá zaměstnat a pak se diví že nemá peníze.. no nevím čemu se diví 🙂

JežíšKristus

Rokio: on je problém, že ten panel sám o sobě se velmi snadno rozpálí. Jinými slovy špatně izoluje. A pak to nějak izolovat kolem panelu.. to už je celé špatně.

cochee

Panel se sám o sobě rozpálí? No výborně, energetická otázka je vyřešena, nemusíme řešit, zda jádro nebo uhlí nebo solár či dokonce studená fúze – stačí stavět paneláky!