izabou

Byla zrušena recidiva? Jestli ano, proč soudce vytýka v rozsudku recidivu? Dle mého názoru by takový výrok neměl

Doplňuji:
prihlásit. Mám to za řízení v zákazu,má to podruhé,a dostal jsem 6 měsíců do basy jako,že jsem asi zabiják nebo něco takového ha ha ha.
Trest domácího vězení za nedbalost ???ha ha ha budem plnit kriminály a děti budou žít ze soudcových platů ha ha ha nenacházím slov děkuji přátelééééé

Nejlepší odpověď
dědapetr

V oblasti trestního práva se recidivou rozumí opakované páchání trestné činnosti přes předchozí odsouzení. Recidivistou je tedy pachatel, který se znovu dopustí trestného činu, ačkoliv již v minulosti byl pro trestný čin odsouzen. Recidivu pak dále dělíme na recidivu speciální, o níž hovoříme v situacích, kdy se pachatel opakovaně dopouští trestné činnosti stejného charakteru (např. majetkové trestné činnosti) a recidivu obecnou, kdy pachatel páchá postupně trestné činy různého charakteru (např. násilný trestný čin a hospodářský trestný čin).Recidiva je samozřejmě přitěžující okolností při ukládání trestu. Pokud se však pachatel dopustí opakovaně zvlášť závažného úmyslného trestného činu (tj. velmi zjednodušeně řečeno takového trestného činu, za nějž lze uložit trest odnětí svobody s horní hranicí nejméně 8 let), posuzuje se takový pachatel jako zvlášť nebezpečný recidivista. V těchto případech se při ukládání trestu horní hranice trestu odnětí svobody zvyšuje o třetinu oproti v zákoně uvedené sazbě a trest se ukládá v horní polovině takto zvýšené trestní sazby.

Nový trestní zákoník účinný od 1.1. 2010 již termín zvlášť nebezpečný recidivista nepoužívá, ale princip ukládání trestu osobám, které se opakovaně dopouštějí zvlášť závažného zločinu, zůstává stejný jako ve starém trestním zákoně, jak je to popsáno výše. Akorát, že pokud se posuzuje co je zvlášť závažným zločinem podle trestní sazby, tak již jde nově o trestné činy, kde horní hranice trestu odnětí svobody je nejméně 10 let (podle starého zákona 8 let).

Další odpovědi
Venka

Človíčku zlatej, porušil jste zřejmě podmínku, tak se nedivte. Fakt je, že někdy žasnu nad tresty v případě vraždy apod.

UnLife

recidiva je obecná přitěžující okolnost, v zákoně to je, akorát se to nejmenuje recidiva, ale je to okecané. A stále lepší trest domácího vězení než klasické odnětí svobody.