mandat

Byla v roce 1989 bohatší NDR, nebo Československo?

Nejlepší odpověď
anonym

Už si přesně nepamatuji rok,ale bylo před revolucí určitě.Nebylo možné marky utratit,nebylo za co.Protože žiju kousek od hranic jak s bývalou NDR,tak NSR,jezdili jsme za nákupy do NDR(tam se smělo).Mně to přišlo vždy,jako bych bych byla na ,,západě".Nes­rovnatelně bohatší výběr ve všem.

Další odpovědi
anonym

Neznám odpověď v číslech, ale byly rozdíly v různých věcech.
V NDR měli ženy jeden den v měsíci volno na domácí práce (měly to i placené v práci) a mohly si to vybrat kdy chtěly.V Čechách nic takového neexistovalo.
V NDR měli více masa v krámech a nebyly na ně fronty, u nás ano.V NDR se čekalo na auto 10 let u nás v šedesátých letech 4 roky a pak už méně, jenže když se dělaly pořadníky na nové favority tak lidé čekali i 3 dny na pořadník.

Kelt

Každá země byla bohatší v něčem jiném. Každá měla jiný sortiment zboží, například v NDR byly výhodné záclony, některé oděvy, boty a pod. My jsme jezdili k nim a oni k nám, právě kvůli různému zboží. Platy nebyly nic moc, a taky se uvádělo do prohlášení, co si kdo veze a za kolik. Jednoznačně na to nelze odpovědět. Možná existují nějaké údaje srovnávající jednotlivé země v určitých kategoriích například množství spotřebovaných vajec, masa na jednoho obvyvatele, ale takové srovnání se pohybuje kolem průměrných hodnot ve všech zemích.
Co bylo bylo. Dnes je Německo bohatší. Československo bylo bohatší v letech 1918 – 1938 než Německo.

MK44

Podle WFB od CIA bylo GNP per capita k roku 1988/9:
ČSSR – 10 130 dolarů
NDR – 12 500 dolarů

Pro srovnání: Rakousko 15 500, NSR 18 370, Polsko 7 200, USA 19 800.

Ekonomické údaje ze zemí východního bloku se pouze odhadují. Jednak jejich zdroje nebyly spolehlivé, jednak se používaly rozdílné metody výpočtů.
Matně se mi vybavují čísla někdy z konce 80 let jako:
ČSSR 6 000, NDR 8 000, Polsko 4 000, USA 22 000 dolarů na hlavu, ale zdroj a metodu výpočtu už nevím, – je to čtvrt století. Ale pro jednoduchou orientaci Vám to může stačit.

Emefej

lahny – v NDR se nečekalo na nové auto, ale na Trabanta.

petra15

a do r. 1980 si zeny nemohly udelat ridicský prukaz…(a ten se dal „vubec“ delat jen v armáde)