Kryšpín

Byla v Československu v devadesátých letech min. stol. divočina jako na Sicílii, či nikoliv?

Ve filmu „Vysoká hra“ od rež. Jiřího Svobody je uvedeno: tunely státní kasy, prohnilá policie, korupční špína, kouzla mocných, házení sudů s lidmi do přehrad někteří politici spolupracují s podsvětím atd. Jsou tady pamětníci je to pohádka neb bylo možné něco podobného v české kotlině jak v jížní Americe.

Nejlepší odpověď
orwell

Na Sicílii jsem nežil ani nikdy nebyl, nemohu to tedy vzájemně porovnávat. Ale pamětník už zcela jistě jsem a mohu s klidným svědomím potvrdit to, co píšeš. I mezi politiky se používá slovní spojení „divoká devadesátá léta“. A nedá se říct, že by to úplně přestalo. Stoupající veřejný dluh, který je možné sledovat i na webu (odkaz nemám zrovna po ruce), nám utěšeně roste a sám se jistě nevyrobil. Už jenom odměna „zlatým padákem“ za přivedení podniku do krachu (možná fungující dodnes) je těžko normální hlavou pochopitelná. Takže žádná pohádka, ale tvrdá realita. V České kotlině žijí vedle slušných lidí i pěkní lumpové a gauneři, zrovna jako v Americe i jinde na světě. V tom nejsme výjimkou.

Další odpovědi
Drap

Žádná divočina, vše bylo v českých poměrech.

Bobek 2

Třeba se za pár desítek let dozvíme, že dnes se dějou ještě horší věci, jenom se lépe daří to tutlat. Ale asi se opravdu to mafiánství už trochu zkultivovalo. Je zřejmé, že právo nefunguje o nic líp, ale zřejmě už se daří tunelovat a krást v dohodě všech zúčastněných a není třeba nikoho barbarsky házet do Orlíku – ale třeba František Mrázek byl zastřelený až v roce 2006, máme premiéra, který z podobných společenských vrstev pochází, a na Slovensku jsou zase u vesla ti, kdo se bez skrupulí zbavují Kuciaků. Ale vesměs se to u nás vždycky drželo v těch mezích, že normálního člověka se dotkly až ty následky (třeba vytunelované firmy či rozpočty), nikoliv přímo to hrubé násilí.

quentos

Tu poslední větu nechám neupravenou, ať lidi vidí, jaký píšeš bláboly jenom proto, aby sis užil knižní spojku, která v kontrastu se základními chybami působí jak pěst na voko.

Ametyst

Byl jenom moc jemný na klávesu a písmeno „o“ se neotisklo.:-) Mně se to někdy stává také a není třeba kolem toho dělat vlny.