Zvědavý

Byla Jugoslávie komunistický (socialistický) stát ??

Vládl tam někdy komunismus ??

Nejlepší odpověď
Zbynas

Ano. 1963–1980 ( Socialistická Federativní Republika Jugoslávie)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/D%C4%9Bji­ny_Jugosl%C3%A1vi­e#1963.E2.80.931980:_ve_­jm.C3.A9nu_roz­voje_socialis­tick.C3.A9ho_st­.C3.A1tu

Další odpovědi
anonym

Komunismus nikdy v Jugoslávii nebyl.Byl tam pouze socialismus, ale postavený na jiném základě než v jiných socialistických zemích.
Josip Broz Tito, prezident poválečné Jugoslávie se nechtěl přizpůsobit Stalinovi a chtěl budovat socialismus jinak a proto se Stalin na něj rozlobil a po celou dobu kdy žil, nazýval Tita krvavým psem a choval se k němu jako k západním politikům.

Nuk nuk

Ano, Jugoslávie byla komunistickým státem. Komunistická ideologie a diktát ji víceméně držely pohromadě.

da ny

Ano, viz.odkazy výše.
Jugoslávie nepodlehla toliko sovětskému diktát, ani v tomto směru nevyvíjela vlastní aktivitu :). Hodně laicky řečeno, fungovala jako polokapitalistický stát. Bylo tam jejich i zahraniční „zajímavé“ zboží ze západu, levné zlato. Čeští turisté se zájmem o emigtaci tuto destinaci vyhledávali (přestože v jisté době bylo k výjezdu potřebné svolení).
Známá se v Jugoslávii r. 1987 vdala v zastoupení za českého emigranta již žijícího v Kanadě. Z dovolené od moře se do ČSSR nemusela vracet. Pobyla tam nějakou dobu (na potřebné dovyřízení formalit a povolení vstupu na americký kontinent čekala ještě ve Španělsku).
Doplňuji:
Pravda, komunismus nebyl nikde! Bylo socialistické zřízení s vedoucí stranou – komunisty ;).

Shady

nominálně ano ale stejně jako v jiných státech které se nazývali „socialistickými“ nikdy socialismus, natož komunismus nikdy nebyl.Stále existovalo přivlastňování nadhodnoty a naopak neexistovala samospráva pracujících.Z hle­diska těch dole, se jednalo jen o posun od kapitalisty- soukromníka, ke kapitalistovi-státu.To co tu bylo se správně nazývá státní kapitalismus.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C3%A1t­n%C3%AD_kapita­lismus