Avatar uživatele
Nassin

Byla by to úleva pro přírodu, kdyby EU zakázala jednorázové dětské pleny?

... když může zakázat plastové „šťourátka do uší...

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? da ny, Ametyst před 6 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Odpoveď byla označena jako užitečná

Dobrá otázka. Od toho jsou mraky špičkově placených expertů, aby to posoudili, ale politici si pod “zeleným nátlakem “ stejně udělají své rozhodnutí.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Nassin Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
autacek

Myslím, že nebyla. Uvážíš-li spotřebu vody, elektřiny i pracího prášku a připočteš cenu lidské práce, je výsledek jednoznačný.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Někdy by byly papírové pleny spíše přínosem, třeba teď, když máme přebytek kůrovcového dřeva. Snad se využívá i recyklovaného papíru. Praní textilních plen se také neobejde bez spotřeby energie, vody a pracích prášků. Je to těžká volba.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Nevím z jakého materiálu jsou, naše děti měly ještě běžné látkové pleny, které se praly. Pokud je tam plast, tak by se mělo postupovat stejně, jako s každým jiným výrobkem, který bude uznán závadným.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Zákazy jsou tak trochu na h... Chce to osvětu. My jsme používaly bavlněné dokud to šlo. Z mnoha pohledů je to i pro dítě vhodnější a pro nás jakožto pro rodinu trpící na ekzémy ani moc nebylo co řešit. Ale my měli trochu obříka a zkrátka později už to z klasickými plenami nešlo.

Tuhé odpady zhruba očištěny do záchodu a pak asi jednou za dva dny pračka. Praní ve slizu (voda, krystalová soda, prací mýdlo - ideálně neparfémované, 2 mýdla stačí tak na 2-3 týdny praní pro rodinu)

Avatar uživatele
da ny

Zbytečně, předčasně uzamčená otázka :(
Ne. Problém je jinde.
Biologický odpad (pleny). infekční materiál, ze zdravotnických zařízení je pravidelně svážen asanačními firmami (pokud nemá nemocnice vlastní spalovnu). Poplatky za odvoz a likvidaci nejsou malé!

Běžná domácnost použité, dětské pleny dává do směsného komunálního odpadu.
To je problém, pokud se takový odpad nedostane do kvalitní spalovny (nedostatek).
Tam je problém. Zákaz by byl krok zpět.
!!!!! Jak p íše „auťáček“, zatížil by se odběr energií, vody a zatouplo znečištění odpadních vod. Bylo by to „prašť, jak bouchni“, nebo „z bláta do louže“.

Avatar uživatele
marci1

Byla a velká. :-))
Jednorázovky obrovsky zatěžují planetu.
Rozložení klasické jednorázovky trvá až 400 let!
Experti sice tvrdí, že množství plastů, tributylcínu a dalších chemikálií v plenkách je bezpečné. Co ale udělá nahromadění těchhle látek z milionů plenek, které se v přírodě rozkládají stovky let?
Plenky jsou zkrátka časovaná bomba přitěžující už tak dnes obtížně řešitelné tvorbě odpadů.
https://www.econea.cz/…

Avatar uživatele
Nassin

Marci1, je škoda, že jsem již uzavřel otázku. Byly sice nahlášená jako závadná, a dobře je, že ji admin vrátil. Aspoň ti, co jsou jiného názoru vidí jak to ve skutečnosti je. 100 palců nahoru.

Avatar uživatele
Nassin

autacek, a ty si myslíš, že jednorázové pleny rostou na stromech nebo v lese? I na jejich výrobu je třeba voda, energie, stroje a lidská práce.

Avatar uživatele
autacek

To co píšeš je zohledněno v ceně výrobku, tudíž je třeba porovnávat tuto cenu s tím, co by tě stála výroba a pořízení například bavlněné pleny, náklady na její praní, sušení, atd., i čas, který tím sám strávíš a nemůžeš tedy přispět k rozvoji společnosti smysluplnější činností. V neposlední řadě tu hraje roli nepostradatelné společenské hledisko, kdy celkově ochota se rozmnožovat generaci od generace ve vyspělém světě výrazně klesá, tedy "nápad" udělat péči o dítě ještě složitější asi nebude nápad z hlavy nejmoudřejší.

Avatar uživatele
Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí