vagra

Byla by škoda si nepřipomenout českou herečku,která se narodila se 30. ledna 1890.Víte o koho se jedná?

Je známá především z filmových rolí a dnes je tomu 32 let,kdy zemřela.

Nejlepší odpověď
panenka

Kurandová Jarmila známá jako Babička

Zdroj: http://www.he­recka.cz/115/ku­randova-jarmila

Další odpovědi
annas

Jarmila Kurandová, působila i v divadle v Olomouci, v Brně.

Pamatuji si ji z filmové role Babičky (třetí představitelka v pořadí), z pohádky O princezně se zlatou hvězdou a dalších. Hrála většinou staré a moudré ženy.

Její babička – poslední a největší životní role …

VZ

Lásenka

Jarmila Kurandová se narodila jako Marie Martínková 30. ledna 1890 ve Veselé u Počátek. Narodila se do chudé a početné rodiny hajného. Nakonec vyrůstala v Dobré Vodě, kde chodila do školy, a již zde spolupracovala s ochotníky. V patnácti odešla do Prahy, kde přijala místo vychovatelky. Při tom chodila jako divák do Národního divadla a jiných divadel. Přes protest rodičů odešla v roce 1908 na inzerát k Housově divadelní společnosti. Za 1. světové války prošla řadou amatérských kočovných divadelních společností (A. Brázdy, A. Vladyky, V. Rovenského, F. K. Štětky a dalších).

Po válce nastoupila do kamenných divadel. Hrála v činohře Moravskoslezského Národního divadla (1919 – 1920), olomouckého Českého divadla (1920 – 1935) a Národního divadla v Brně (1935 – 1960). Po odchodu do penze v roce 1960 se na této scéně objevovala ještě pohostinsky. Ke konci čtyřicátých let se pohostinsky uvedla i na scéně pražského Národního divadla. Kurandová byla dlouholetou ženou divadelního herce Františka Kuranda (1889 – 1976).

Poněkud zavalitější postava, laskavý projev a realistické herectví Kurandovou skvěle předurčovaly do postav velikých hrdinek, hrdých obětavých žen, starostivých a milých babiček, ve kterých se odrážela veliká laskavost, láska k životu a životní zkušenosti její interpretky. Kladla veliký důraz na výslovnost a čistotu českého jazyka. Skvělé kreace předvedla ve hrách „Strakonický dudák“, „Maryša“, „Loupežník“, „Léto“, „Lucerna“ a zejména „Babička“, kterou hrála ještě v 70. letech.

Zdroj: csfd