ivzez

Byla by diskriminace nepřijmout ke studiu žáka či studenta, u něhož lze předpokládat, … ?

… že mu jeho víra nedovolí vykonávat profesi,
pro niž by ho škola připravila?

Mám opět na mysli islám.
Myslíte, že žákyně či studentky, pro které je problémem
nošení předepsaného stejnokroje (a prosazují si hidžáb),
ošetří pacienta – muže? Pomohou mu s hygienou? Podají
tyto žákyně/studen­tky/sestry pacientům jakékoliv jídlo
(nebo jim bude vadit vepřové)?

Přemýšlím, proč se tyto dívky asi hlásí na zdravotní školy
(odkaz z mém dnešním prvním dotazu nebyl první případ) …

Na jednu stranu chápu, že to pro ně z náboženského hlediska
může být jedno z mála povolání, která by snad mohly vykonávat.
Jenže zdravotnický personál musí dodržovat naše pravidla, sestra
si nemůže vybírat, koho ošetří, ani komu a jaké jídlo podá …

Připomenu otázku:
Byla by diskriminace nepřijmout ke studiu člověka,
u něhož se dá očekávat, že mu jeho víra nedovolí
plnit studijní a/nebo profesní povinnosti?

Opět prosím o rozumné a věcné názory.
Doplňuji:
Zřejmě jsem nezvolila vhodnou formulaci otázky.

Moje neteř studuje na škole, odkud už před nějakou dobou
odešly dvě studentky kvůli „náboženské diskriminaci“.

Při přijímání na školu přišly obě v tričkách, minisukních
a bez hidžábu. Obě shodně prohlásily, že šátek do školy
nosit nebudou, a že se z žádných důvodů nebudou vyhýbat
praxi ani dalším studijním povinnostem.

V září přišly v šátcích … Po ostentativním odchodu
ze školy se jejich rodiny pokusily získat zahraniční
azyl z důvodu náboženské diskriminace v ČR…

Přemýšlím, jestli si školy přijímáním těchto studentů
nezadělávají na (zbytečné) problémy.

Možná, že to (některé) školy začnou řešit tím, že
„dají přednost uchazečům, kteří lépe splnili kritéria pro přijetí“
nebo „už budou mít plno“ …

Nejlepší odpověď
zzzzz

Diskriminace by to byla, ale ty ostatní zdravotní sestry se teď kvůli výhodám pro muslimy mohou cítit být diskriminováni.

V nemocnici nesmí mít sestry ani snubní prstýnek, ani náušnice, ani řetízek. Mohl by na tom být nějaký bacil. Musí se oblékat jen do vyloženě nafasovaného oblečení. Oblečení se nesmí prát doma, musí se prát ve speciálních prádelnách. Jsou tam strašně přísné hygienické normy.

Takže muslimská sestra může v práci oblékat ten „hadr“ protože je to k jejímu náboženství. Ale sestra která je křesťanka, nesmí mít v práci na ruce snubní prsten, který ji navlékl manžel při církevním obřadu (svatbě) ???

Takže teď ta „chytrá“ paní Šabátová diskriminuje ty sestry jež se vdávaly v kostele???

Další odpovědi
setapouch

Ano. Předpoklad není fakt, nikdo nemůže zaručit, že časem nekonvertuje k jinému vyznání. Navíc nutnost vykonávat danou profesi není podmínkou studia (koneckonců, i já jsem změnil profesi).
Doplňuji:
Kdysi dávno, někdy na začátku devadesátých let jistá skupina Peterka & spol. zpívali písničku. Končila slovy: budou se nám tak dlouho přizpůsobovat, až se jim přizpůsobíme. A jak se zdá, neplatí to jen o Romech.
Mimochodem, za rasistu se nepovažuju :)

ten který je

Diskriminace by to samozřejmě byla – o to už by se postarala soudružka Šabatová…
Kromě Vámi uvedených možných překážek by mohl vadit k poskytnutí lékařského ošetření i židovský původ pacienta,tak jako vadil i ,,belgickému''lé­kaři Abdulahu Mohamedovi.

Agneta

No proč se asi hlásí na zdravotní školy?
++++
Protože islám má jasnou představu a úlohu do budocnosti – expanzi, a to i často krvavou, a tam jsou pak potřeba. Třeba teď je zdr. personálu velice potřeba v Sýrii a Iráku, a islám počítá se stále více konflikty se Západem, a tak jsou ty „nevěřících“ školy na to nejen dobré, ale je to i jejich povinnost – bezplatně pomoci islámu, který pak jednou má být na celém světě.
++++
A rtak je dobře, že je islámu pomáháno, potlesk!

bolak

U nás prostě vládne ateismus. Kdybysme se my u nich v nějakým tom jejich bimbasově nepodřídili jejich náboženskýmu mainstreamu, tak by nás přinejmenším ukamenovali, my jim jen říkáme aby si ten hadr na podlahu z hlavy sundali, tak nevím co maj furt za problém.

huxa

U nás ti toto akorát musí povolit u některých studií lékař, nic více nepotřebuje, takže ano, byla by to diskriminace.
Vždy může jet ošetřovat své muže do Syrie a dokonce ani tuto profesi nemusí v budoucnu vykonávat, pouze ji vystudovat.
Navíc nemusí islám brát tolik doslova, nejíst hamak maso, …

Hawajka

Myslím že bys měla těm dvoum studentkám říct jaká kritéria musí splňovat zdravotní sestra.Pokud' to jejich náboženství nesplňuje tak mají no.....asi smůlu.Diskriminace by to asi byla,ale tam se léčí nemocní pacienti a jak říkala zzzzz,tak proč by si muslimky mohli brát jejich šátek,když manželka by si nemohla vzít snubní prsten.

setapouch

http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/peterka-spol/cikan-281948

zzzzz

🙂 výstižné

zzzzz

ten který je:-))) soudružka Šabatová… to se mi líbí:-DDD

ten který je

Já jsem spíše zvědav jak dlouho zde vydrží tato otázka,než to někdo uvědomělý smaže.:-)

ivzez

To by mne mrzelo.
O tomto problému přemýšlím už delší dobu.
Nejde mi o žádnou provokaci, jen mne
zajímají názory ostatních.

Zaujala mne Vaše zmínka o odmítnutí ošetření pacienta židovského původu. Mám dojem, že toto by u nás hrozit nemuselo …

ivzez

@Setapouch, @Huxa,
nezapomínáte na povinnou praxi během studia?

[Nechci zasahovat do právě položené otázky, proto zatím zde.]

setapouch

Pak je možnost vyloučit pro nesplnění studijních povinností.

huxa

Ano, ovšem nikdy nemůžeš vědět, do jaké míry bere svou víru vážně.
Viz většinu křesťanů, furt někoho pomlouvají, nasávají, mají chráněný sex, někteří v neděli pracují, většina z nich už roky nebyla v kostelu, nedejbože se vyspovídat.
Přesto se nazývají křesťany.