Zvědavý

Byl W. A. Mozart Rakušan, nebo Němec?

díky

Nejlepší odpověď
marci1

Toť otázka. Pro svět asi spíše Rakušanem… ale 🙂
„Mozart se narodil v Salzburgu v roce 1756 a tehdy Salzbursko skutečně nebylo součástí Rakouska, ale nebylo ani součástí nějakého německého státu, bylo samostatným knížectvím-arcibiskupstvím. Mozartův otec byl Němec z bavorského Augsburgu a matka Rakušanka. Takže byl Mozart německým či rakouským skladatelem?“
http://www.re­flex.cz/clanek/zpra­vy/57275/raku­sane-to-delaji-dobre-prisvojuji-si-i-stare-ceske-rodaky-kteri-nas-tolik-nezajimaji.htm

Další odpovědi
quentos

Na to mají různé zdroje různou odpověď, a to zejména z toho důvodu, že v době, kdy Mozart žil, neexistovalo „Rakousko“ ani „Německo“ tak, jak je známe dnes. Narodil se v Salcburku, což tehdy bylo suverénní území, takže by mohl být označen za občana „Salcburského arcibiskupství“; vzhledem k tomu, že dnes nic takového neexistuje, to však dnes není relevantní označení. V jednom osobním dopise svému otci se zmiňuje o Německu jako o své „milované vlasti“, což by mohlo spor částečně vyřešit.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Mozart's_nationality

Lamalam

Salzburčan německé národnosti.

Dismas

Největším úspěchem rakouské diplomacie po druhé světové válce bylo přesvědčit svět, že Mozart byl Rakušan a Hitler Němec.

zjentek

Nebyl to nakonec uherák?

gecco

Narodil se v Salzburgu, takže to byl, nejspíše, Ital…
:-OOO

sesednizkola

Rakusan.

Mimozemšťan

Takže když se někdo narodil v Protektorátu tak je Němec i když neumí německy?