Rokio

Byl tohle psychotický atak, projev nepříčetnosti, nebo dané jednání bylo v pořádku? A spáchali moji příbuzní přestupek?

Před několika měsíci jsem šel s otcem a blízkou příbuznou na procházku po městě. Když jsme se blížili k přechodu pro chodce, tak jsme ho ignorovali a šli jsme dál. Po asi 15-ti metrech od zebry se otec rozhodl, že přejde silnici a osoba mu blízká šla s ním.

Já jsem se vrátil k přechodu pro chodce, abych ho přešel, poněvadž narozdíl od táty mám respekt k zákonům. Přitom jsem měl halucinaci, že mi můj vlastní otec říká, že dělám kraviny a neumím ani přejít na druhou stranu silnice. Nebyla to ale pravda, jelikož jsem měl záslechy.

Poté jsem šel ke svému rodiči a příbuzné a vyjel jsem na ně za to, co mi můj otec řekl. Měl jsem záchvat zuřivosti, při kterém jsem se ale nedopustil násilí, vyhrožování, by dokonce ani vulgárních nadávek. Řval jsem na ně, avšak bez použití sprostých slov asi deset minut.

Nakonec mi táta vysvětlil, že mi nic neříkal a já si to zpětně uvědomil a omluvil se. Jednalo se pseudohalucinaci a zkreslené vnímání, což je projev lehčí psychotické poruchy. S velkou pravděpodobností šlo o schizotypní psychózu.

Zde je odkaz na tuto diagnózu: http://www.up­sychiatra.cz/schi­zotypni-porucha/
zdroj: upsychiatra.cz

Dopustil se můj otec přestupku společně s mojí blízkou příbuznou, abych je mohl udat? Jsem zámožný, a proto si mohu dovolit dobrého právníka.

Nejlepší odpověď
Drap

Nikdo se přestupku nedopustil. Jediný kdo může odstranit tyto problémy je psychiatr. Tady ti asi nepomůžeme.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… já ti furt říkám, že ty prášky máš brát, pak to takhle dopadá …

Edison

Už máš zase záchvat? Pokud máš respekt k zákonům, tak víš sám, jestli spáchali přestupek nebo ne. Jestli máš záchvat, tak je udáš, jestli ne, hodíš to za hlavu.

Edison

Drape, přecházení mimo přechod ve vzdálenosti do 50 m od něj je jednoznačně přestupkem.

Zákon č. 361/2000 Sb.

§ 54

(1) Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou „Přechod pro chodce“, „Podchod nebo nadchod“, musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p54

Přestupky

§ 125c
Přestupky fyzických osob
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích

  1. jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona.

(5) Za přestupek se uloží pokuta

  1. od 1500 Kč do 2500 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4 a písm. k).

(7) Příkazem na místě lze uložit pokutu do

  1. 2000 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. k),

(9) Za přestupek podle odstavců 1 až 4 nelze uložit napomenutí.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p125c