hapiky

Byl odsun Němců pro ČR výhra, nebo prohra?

I když si ČR přivlastnila jejich majetky, ztratila 3 mil. daňových poplatníků, velmi dobré zemědělce, pracovníky v průmyslu atd. Sudety zpustly, některé vesnice zanikly úplně, jiné zcela ekonomicky upadly. Znal jsem několik německých Sudeťáků, mohu říci, že všichni dobří pracanti. Místo někdejších pracantů nám teď nutí arabské lenochy.

Nejlepší odpověď
Kepler

No, pracanti sice byli, ale do naší republiky nepatřili. Pohrdali námi a dodnes pohrdají, Němec vždycky zůstane Němcem, ať dederón, nebo z Mnichova. Na vlastní kůži jsem se o tom přesvědčil mnohokrát. Naši lidé jsou s jejich schopnostmi rovnocenní a nebýt 40ti let vlády komančů, byli bychom rovnocenní dodnes. Chvála bohu, byli odsunuti, oni měli plány polovičku nás vyhladit. Takže ano, byla to výhra. Mimochodem arabské lenochy si tam zvou oni a jejich snahy vnutit je nám a dalším státům tvrdě narazily.

Další odpovědi
klumprt

Myslím,že v té době se jevil jako nevyhnutelný. Představa, že by s námi nadále žila třímilionová menšina, která se projevila jako zdroj Čechům a samostatné republice nepřátelských sil a to v takové míře, že to vedlo k zničení republiky a porobě českého národa, se docela přirozeně jevila jako nemyslitelná. Rovněž nebylo možné posoudit každého Němce jednotlivě. Určitě bylo mezi odsunutými mnoho takových, kteří byli předtím k Československu v zásadě loyální a dopustili se jenom toho, že mlčeli, když jejich sousedé náš stát rozbíjeli za zády s Hitlerem.
Odsun nebyl výhrou ani prohrou. Byl nutností. A byl proveden částečně i v zájmu odsunutých, protože jejich život zde by nejspíš nebyl jednoduchý.

Edison

Přivlastnila jejich majetky? A co zábor Sudet v r. 38? Myslíš odsun němců, kteří fakticky platili daně v Říši? Je potřeba věc vnímat v kontextu s dalšími událostmi.

Jan Kunčar

Historie ukázala, že mnohonárodnostní státy byly vždy zdrojem problémů (bývalá Jugoslávie)

Klaproth

Zajeď se podívat do pohraničí a úsudek si udělej sám…V některých oblastech Krušných hor nebo Českého lesa na tebe bude padat tíseň.

mzm

Po vzniku ČR „nechal“ T.G.Masaryk menšinám horší práva, než měli češi za Rakousko-Uherska (např, němec nesměl být ani pošťák). Pak se Hitlerovi jednoduše přesvědčovalo s ČR spřátelené mocnosti, že v pohraničí jsou němci utlačovaní (protože měl pravdu?).
Tím pádem se po mnohasetletém soužití češi a němci měli zase míň rádi. Válka udělala svoje. Možná odsun zabránil nějakým horším věcem.
Pohraničí pak zůstalo vylidněné a chudlo (a chudne dodnes?).
Z momentálního pohledu po válce to asi bylo pro čechy správné, z dlouhodobého hlediska to byla dost katastrofa. A podle mě na tom má lví podíl TGM, případně lidi kolem něj.

Kryšpín

Tak jak jsem dopátral, nejdříve Sudeťáci vyháněli ze Sudet Čechy, skopčákům fandilo dvě třetiny sudeťáků, při mobilizaci většina odmítla nastoupit do armády, Václav Havel, když byl druhý den na pronajatém Hradě se již mirumilovným Němcům omluvil, ale dle histororiků odsun, proti první a druhé válce co předvedli skopčáci bylo absolutní minium.

Emefej

Jednoznačnou výhrou. Od odsunu Němců naše pohraničí stále vzkvétá.

ivzez

Souhlasím s Klumprtem, odsun Němců po válce vnímám jako nutnost.

Němci v době vzniku Československa nestáli o to žít v Československu.
V roce 1938 odmítli mobilizaci, vítali Hitlera, a přivítali i vyhnání Čechů z pohraničí po Mnichovské dohodě.

Kdyby po válce nebyli odsunuti, mohli být zdrojem dalších problémů.
__

O poválečném odsunu Němců rozhodli již
v roce 1943 spojenci na teheránské konferenci.

Poválečný odsun Němců se netýkal jenom našich
Sudet, ale všech osvobozených zemí.
Celkem šlo o 12 mil. Němců, z toho ze Sudet ± 2,2 mil.

peterd108

Můj praděda byl Němec, který byl za války odsunut. Sudety jsou dneska mrtvý kraj.

hapiky

Kepler: Pohrdali námi nacionalisti. Myslím, že většina s Hitlerem nesouhlasila a museli opustit své domovy s 40kg batohem na zádech.
Viděl jsem pár fotek jak vypadala vesnice před jejich odchodem a jak vypadá teď.
Člověk by tomu neuvěřil. kdyby to neviděl.

hapiky

Edison: Měl jsem na mysli situaci po válce, to dá rozum.

Edison

Tak to je vcelku jasný. Je právě potřeba brát v potaz stav za války a před válkou. To jsou ty souvislosti, o kterých mluvím. Oproti válce jsme odsunem nepřišli o nic. Oproti stavu před Mnichovem jen minimum, vzhledem k tomu, že mezi tím proběhla válka a stav v celé Evropě se změnil nejen pro nás.