independent

Byl někdo z Vás za minulého režimu spolupracovní­kem StB?

Pokud ano, co to obnášelo? A nebylo to návykové?

Nejlepší odpověď
plebs

Já mám dojem, že se s tím nikdo nepochlubí, ovšem možná i v demokracii se bezpečnostní služby neobejdou bez informátorů, včetně placených

Další odpovědi
dudu

V létech 1980 až 1988 jsem odpovídal za financování organizace Adamovské strojírny Adamov. Téměř z padesáti procent to tehdy byla zbrojovka a tudíž jsem pracoval s tajnými a přísně tajnými skutečnostmi, což nešlo bez soustavné pozornosti StB. Jednání s jejími zástupci se týkala výlučně ekonomiky zmíněné firmy a i osobní styk probíhal korektně. Pro zajímavost doplňuji, že jsem se mj. podílel i na výstavbě lisovny výbušnin v Poličce, která tuším předloni vybuchla. Návyk jsem si nevytvořil, ale práce pro vojenskou výrobu byla nesporně zajímavá.

tatanka

Nikdo ze zde přítomných se tím zde chlubit nebude, ale určitý návyk při poskytování nemalých výhod jistě vznikal.

aliendrone

LOL – už vidím v barvách, kterak se všichni s jásáním přiznávají, xixixi! Bonzáků tady bylo dost. Odhad je, že na každých 75 lidí byl nějaký šmejd co práskal (údaj od J. Frolíka) – pochopitelně ne všichni byli agenti, naprostá většina byli neplacení „dobrovolníci“, kteří z toho měli sotva víc, než jen pocit „z dobře vykonané práce“. :(

Mně jednou učinili nabídku – btw velice sofistikovanou formou, formulaci si už nepamatuji, jen mi v paměti utkvělo, že to vyznělo úplně neškodně, vlastně jako kdyby vůbec o nic nešlo – až jsem to hned nepochopil. Když mi docvako a na férovku jim řekl, že na práskání nejsem, nijak mne dál s tím neotravovali. (což se dá vysvětlit i tak, že zas tak moc o mé „služby“ nestáli :D :D :D)

Ale ono je to logické – práskat PROTI vlastní vůli je prakticky nemožné (jde to snadno sabotovat, takže výsledky jsou kontraproduktivní), tak proto. Musím se chechtat všem těm zástupům odhalených bonzáků, kteří „byli donuceni pod nátlakem“ podepsat – víme svoje. :D :D :D

Celkem by mne zajímalo, CO se stalo s operativní složkou spisu velkodisidenta a megaumělce Vašíka Nadsvatého, vlastně spíš CO v ní bylo (co se s ní stalo je vcelku jasné). ;) :D

autacek

To ti nepřizná ani předseda vlády, natož respondenti zde 😉.

aliendrone

BTW – prakticky všichni „bývalí“ plynule přešli do chlívku DNEŠNÍ BIS – po chvilkové pauzičce začátku 90.let, kdy „byli u ledu“ jsou dnes reaktivováni vesele práskají novým pánům. (tedy ti, kteří ještě žijí ;) :D) Prasokracie potřebuje udavače MNOHEM víc, než totalitní režim s ohledem na lehce okleštěné možnosti příslušných orgánů – o to je třeba větší, důkladnější informovanost!! Elektronické fízlování je sice vítaným prostředkem dohledu – nejen já, ale i VY VŠICHNI máte někde svoji složku – o tom nepochybujte!! – ve které je vaše charakteristika, postoj k režimu a mnohé další věci, které v „případě potřeby“ vylezou na světlo.

Počítače jsou zkrátka POKROK, jenže přes veškerou sofistikovanost takových monitorovacích systémů je stále člověk nejlepší/nenah­raditelný zdroj a příslušná místa to vědí.

orwell

Velmi dobře napsáno! Jenom malý dodatek: někteří, kteří ještě žijí si užívají důchodu a nebude to jenom nějakých 10 000.- Tahle práce určitě nebyla nikdy špatně placená. Žádný režim se bez nich neobešel a neobejde ani v budoucnosti. Elektronické šmírování je naprosto neporovnatelné s dobou před několika desítkami let a kdo se chce přesvědčit, ať mrkne na SPYobchod.cz. Z toho až oči přecházejí a navíc lze řadu věcí pořídit i za celkem velmi přijatelné ceny! Takže bacha, BACHA :)