WTLS

Byl někdo z vás ve Skandinávii? Jaké to tam bylo?

Zdravíčko, mám takovou všeobecnou otázku na země ve Skandinávii, především se zajímám o Norsko, byl tam někdo z vás, vaše rodina, někdo znamej apd. a máte nějaké zkušenosti jak to tam chodí, na co si dát pozor a podobně? Stačí mi klidně jedna jakákoli odpověď se kterou máte zkušenosti, rád bych se tam v budoucnu podíval, díky moc :)

Odpovědi
elkon

Je tam hezky, ale draho.

Kelt

Bývalá kolegyně byla v Norsku. Lidé mají jiný vztah k přírodě než my, neodhazují odpadky, jsou čistotnější. A pokud si pamatuji, tak se alkoholické nápoje prodávjí v určitou dobu a není dovolena konzumace alkoholu na veřejnosti. Je tam krásná příroda, ta je vlastně pěkná všude, záleží na tom, co tě zajímá. A víc ti řeknou v cestovní kanceláři.

Disraeli

Ve všech (krom Finska) a nejvíc v Norsku (top státy Evropy)… ale jako vůbec mě nenapadá nějaké varování. Na co? :D Jedeš do Norska, ne do Jemenu ani KLDR. 😂 Obzlvášť pokud tam jedeš jen na návštěvu a neplánuješ tam bydlet, pracovat, studovat, zakládat rodinu atd.
Napadá mě jen, aby ses choval slušně, ale to je tak nějak samozřejmost. Jinak je to bezpečná země, třeba kriminalita je tam snad nejnižší v Evropě a mravy jsou dobré. Zvyklosti (i mentalita) jsou v lecčem odlišné (pro Čechy třeba i udivující), ale jako nic před čím by se muselo varovat. 😂
Ber to jako bys jel třeba na Slovensko. Nebudeš to brát jako něco na co si dát pozor a čím se stresovat. Jen s tím rozdílem, že Norsko je (všeobecně mnohem) lepší, jen se tam s nimi nedomluvíš česky. :D

Rokio

Nebyl, ale z toho, co o Skandinávii vím, tam určitě není nijak špatně. Jedná se o bohaté země a krásnou přírodou. Jenom je tam zima.

Ametyst

Je tam krásně, skoro jako ve Skotsku. Ćistá příroda, rybolovné vody. Je tam draho, ale Češi jsou zvyklí.

plebs

Byl tam kolega a hodnotil, chlast si můžeš zakoupit od 20 let, tolik nehulí / cigára /, skromnost / nekňourají jako Češi /, je tam jakýsi bratr který každého sleduje s kým žijete, kolik vyděláte, zájmy a pod. vše je on-line tudíž kdokoliv může na veřejnou adresu zaslat na př. kulku nebo blahopřání, také se domluvíš všude anglicky.

balkan

Norsko a Skandinávie obecně se dají shrnout jako „wau, krásné, ale brutálně drahé“ :)

Pro inspiraci dávám tip na cestopis.

Co se týče praktických tipů na cestování, doporučuji tyhle informace od slečny, co tam dlouhodobě žije.

Kajanek

Za mě můžu zhodnotit Finsko. Byl jsem tam několikrát, pracovně, i turisticky na kole. Krásná přiroda, čisto, ale například Helsinky mají lehčí problém s imigrací, když jsem tam v roce 2018 stanoval s kolem, tak jsem se úplně bezpečně necítil. Možná se to od té doby změnilo, ale jak je tomu všude jinde ve světe, když se vyhneš velkým městům, bude bezpečněji.

Disraeli

A pokud se počítá i Island (což by mě nenapdlo), tak tam jsem nebyl. Za Skandinávii beru Norsko, Švédsko, Dánsko a taky Finsko.

VaclavZeman

Sice jsem rýpal a hnidopich, ale Finsko není Skandinávie. Finsko je severský stát, stejně tak jako Švédsko, Dánsko, Norsko nebo i Island. Ale Skandinávii tvoří pouze Dánsko, Norsko a Švédsko. Děkuju.

Disraeli

Teď už vím. :P Akorát jsem psal, jak jsem to bral já (a já se vždy domníval, že Finsko je součástí Skandinávie). Ale nevadí, já mám stejně z těch severských nejraději ty tři skandinávské. :D
Ale jak jsem to kontroloval, tak myslím, že je tam možné započíst i Finsko (i Island – a v tom nejširším vymezení dokonce i Gronsko), viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Skandin%C3%A1vie Máš to stejné jako třeba s Arabským polostrovem a které všechny státy tam patří (nebo neptaří)… zda tam zasahují – a třeba jen částečně nebo zda to bereš geograficky nebo politicky. Já osobně tam třeba počítám i Sýrii (a Irák) – i když tam ani vůbec nepatří. :D

VaclavZeman

OK. Nejsem geograf, jen mi to zůstalo v hlavě z nějakého dokumentu. Ona je stejně geografie docela neexaktní a nevágní obor. A to to říkám jako člověk, který se celý život zaobírá jazyky. Ale ty asi víš, o čem mluvím. 🙂