Kelt

Byl nějaký představitel české země vzdělaný hodně a někdo málo?

Nemyslím republiku za posledních 100 let. Byl nějaký představitel, vládce, politik opravdu na úrovni? A kdo to byl? A měli jsme v této pozici i tzv. křupana? A to byl kdo? Na koho můžeme být hrdi a koho proklínáme. I když to se vzděláním nemusí souviset. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Zmiňuji jen krále. Určitě bez vzdělání byli i první „vládci“, protože většina společnosti byla negramotná, Ke změně došlo se šířením křesťanství, vzděláváním v klášterech – mniši a kněží byli vzdělání, opisovali knihy. O vzdělání dětí a vnuků se zasloužíla pozdější sv. Ludmila.

Přemysl Otakar II také měl dobré vzdělání,

Samozřejmě Karel IV., který zvítězil v anketě Největší Čech.

Stejně jeho syn Václav IV. byl vzdělaný, ale jen teoreticky, neuměl vládnout.

Zikmund, Lucemburský, Habsburkové – Rudlof II , Ferdinad II, Jlosef II, Karel I. .

Nevzdělané či méně vzdělané si neuvědomuji, měla jsem pocit, že to byl Václav II. takže jsem ověřovala.

„Václav uměl číst líp než jeho současníci? Ne, neuměl. Neuměl číst vůbec. Z dnešního hlediska byl negramotný. Musel mít ale nadprůměrnou paměť. „Božská moc udělila mu takovou milost, že ačkoli neznal základů písma, přece moudřeji a jasněji než ostatní rozuměl celku i jednotlivostem z toho, co náhodou slyšel z knihy Boží nebo z jiných umění, a porozuměv tomu trvale si to pamatoval.“ Co slyšel z knihy Boží (tedy z Bible) nebo z jiných umění, tedy z jiných knih…“ atd.

https://dvojka­.rozhlas.cz/95-schuzka-chorobopis-krale-vaclava-ii-7943049

Z toho plyne, že se nedá vzdělání posuzovat dnešníma očima, jak už na to ppukazoval František Palacký ve svých Dějinách.

I dnes se potvrrzuje, že vzdělání není vše, ale moudrost a inteligence, škola života někdy hrají větší roli Je to samouzřejmě individuální.

Další odpovědi
dubraro

Ono to v dřívějších dobách bylo se vzděláváním vládců velmi všelijaké, nelze na to uplatňovat dnešní měřítka. Například čeští králové Přemysl II. Otakar a Karel IV. byli rozhodně vzdělanými a významnými osobnostmi celé Evropy. Naproti tomu třeba Vladislav Jagellonský byl údajně poněkud mentálně slabší a mezi Habsburky by se také nějací našli.

zjentek

A jak prosím tebe souvisí otázka s podotázkou? Ptáš se na hodně či málo vzdělaného politika, anebo hledáš politika na úrovni či křupana? Přece vzdělání nás nutně neučí dobrým mravům či slušnému vychování. V ČR znám třeba vzdělaného prezidenta KŘUPANA a to ani není třeba hledat v historii.