Kelt

Byl na císaře Františka Josefa I spáchán atentát?

Atentát byl spáchán na Sisi , byla zabita pilníkem a to ještě omylem. Těm Habsburkům se atentány vyhýbaly – kromě Ferdinanda v Sarajevu.

Nejlepší odpověď
marci1

„Atentát na císaře Františka Josefa I. je událost z 18. února 1853, kdy se krejčovský tovaryš a nacionalista János Libényi pokusil zavraždit rakouského císaře a budoucího uherského a českého krále Františka Josefa I.
Při pravidelné odpolední procházce po Vídni byl František Josef I. se svým pobočníkem Maxmilienem O'Donnellem napaden Libényim, krejčím původem z Uher. Nedaleko staré Korutanské brány se císař naklonil přes zeď bašty, aby se podíval do příkopu, kde zrovna cvičili vojáci. V tom okamžiku přiskočil Libényi se slovy „Ať žije Kossuth!“ a vrazil císaři do zátylku dlouhý kuchyňský nůž. Ten se však zastavil o sponku císařovy kravaty a ostří poranilo jen kůži na jeho krku.“
Na rozdíl od Sisi byl jen poraněn, Sisi však zemřela. ☹
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­tent%C3%A1t_na_­Franti%C5%A1ka_J­osefa_I.

Další odpovědi
annas

Životopis císaře Františka Josefa I
http://cisarovna-sisi.wz.cz/ziv-fr.html

„Po abdikaci Ferdinada se stal nástupcem teprve osmnáctiletý František Josef. Revoluce v Uhrách byla krvavě potlačena, mnoho lidí bylo popraveno a tak není divu, že si mladý císař moc sympatií nezískal. V roce 1853 ho dokonce Maďar János Libenyj napadl dýkou, atentát se však nezdařil.“

V odkazu podrobnosti o atentátu.
http://jaroslaw­.blog.cz/1102/prv­ni-atentat-na-cisare-a-krale-frantiska-josefa-i-dne-18-unora-1853-ve-vidni

Doplňuji:

Mezi nezdařeným atentátem na cisaře Františka Josefa I v r. 1853 a vraždou rakouské císařovny Sissi uběhlo 45 let.

Italský anarchista Luigi Luchen ,zavraždil pilníkem rakouskou císařovnu Sissi. Úkladný mord oblíbené císařovny se odehrál 10. září 1898.

http://www.ty­den.cz/rubriky/me­dia/vrah-cisarovny-sissi-se-obesil-ve-vezeni_183872­.html#.VKBKW__hBg

Lamalam

Měl ho uškrtit Nývlt, ale nevyšlo to. Císaře zastupoval Macháně a ten se ubránil.

annas

V odpovědi marci1 to vypadá, jako by při jednom atentátu byl zraněn František Josef I, a Sissi zemřela. Přitom to není pravda.

Na rozdíl od Sisi byl jen poraněn, Sisi však zemřela. ☹

Co na to Pepa25?