dust8

Byl mimo Divokého západu i divoký východ, jih a sever?

Odpovědi
Frontinus

Divoký západ je něco mezi nadsázkou a literární mystifikací toho, co se dělo v méně osídlené/indus­trializované západní části USA v 19. století. Menší měrou a obvykle bez explicitního pojmenování jde takto hovořit i o jiných oblastech postižených takovou mystifikací.

Tak třeba takový „divoký východ“ 19. století vytvářel z Orientu Karl May v cyklech Ve stínu padišáha a V Říši stříbrného lva, ve kterých vystupuje Old Shatterhand jako Kara ben Nemsí.

Ještě divočejší „divoký východ“ 19. a počátku 20. století vymýšlejí moderní easterny (jiho)korejské produkce, např. film Hodný, zlý a divný (2008).

Takový „divoký jih“ vytvářejí romanopisci třeba v Austrálii. Materiálu mají dost, známý je například Ben Hall (mimo jiné i z toho důvodu, že se i po jeden a půl století po jeho smrti vedou spory o to, za ho náhodou policisté nezavraždili, protože byl odstřelen na základě zákona, který vlastně ještě neplatil), ale nevím o žádném známém zpracování.

„Divoký sever“ je, technicky vzato, třeba „divoký západ“ na Aljašce. Ten je obsluhován společně s divokým západem.