JájsemRaibek

Byl Miloslav Vlk nejvyšší církevní hodnostář v naší zemi?

Měl kardinál Miloslav Vlk nejvyšší církevní hodnost v naší zemi, nebo krom Boha je ještě někdo hodnostně vyšší? Slovo byl je na místě, jelikož zemřel.
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/432494-zemrel-kardinal-miloslav-vlk.html

Nejlepší odpověď
dubraro

Ve své době byl jediným kardinálem u nás, byl tedy hodnostně nejvyšší. Nyní je kardinálem i Dominik Duka, ten mu byl v hodnosti roven. Vyšší církevní hodnost je již jen papež.
Jak je možné, že k. Vlk i k. Duka jsou zároveň kardinál i arcibiskup? Kardinál je hodnost, arcibiskup je funkce.

Další odpovědi
Drap

Když byl kardinálem tak ano. Hodnostně vyšší je papež.

marci1

Hodnostně vyšší je jen papež.
U nás je kardinálem (od r.2012) také Dominik Duka (občanským jménem Jaroslav Václav Duka; narozen 26. dubna 1943 Hradec Králové). Je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, 24. primas český (jmenován 13. února 2010) a kardinál.[1]
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dominik_Du­ka

Roman71

Matouš 23.kapitola, 10.a 11.verš:
„Také si nenechte říkat ‚vůdcové‘, protože máte jediného Vůdce, Mesiáše.
Kdo je z vás největší, ten bude vaším služebníkem.“

Církevní hodnosti zde zavedla katolická církev, ale pro pravého Boha nemají žádný význam. Skutečnou hodnotu v Božích očích má ten, kdo mu věrně slouží a z jeho života je patrná láska ke Stvořiteli, nikoliv k majetku, pomíjejícímu bohatství a světské slávě..

Praví Boží služebníci se nehonosí žádnými náboženskými tituly. Jsou to úplně obyčejní lidé, do kterých byste to ani neřekli, ale poznáte je podle toho, jak doopravdy žijí.