Byl Milan Kundera za socialismu z části povoleným autorem, nebo byla cenzurována všechna jeho díla?

Nejlepší odpověď
annas

Miulan Kundera získal v prosinci 2019 opět české občanství. Ale stále zůstává česko-francouzským svvětovým autorem. Francie ho proslavila svými romány, které psal ve francouzštiny a a týkají se existenciální situace v exilu.

Zpočátku psal česky, později francouzsky. Nesouhlasil s překladem svých děl do češtiny. Stejně jako Miloš Forman se dostal na světovou špičku.

Několik informací o M. Kunderovi z knihy "50 českých autorů posledních let "od Vítězslava Macháčka, která vyšla v r. 1969.

Kundera začínal jako básník a jako jeden z mála se hlásil k socialistické poezii V. Nezvala. Kundera prosazoval právo socialistické poezii na pravdivý obraz života. Člověkl zahrada širá. – 1953

Poema Poslední máj není oslavou J. Fučíka, ale ukazuje na jednoho Fučíkova „potihráče“, gestapáka a jeho morálku „moci“.

Další . provokativní sbrka Monology, která vyšla po XX.. sjezdu KSSS, byla přijata s rozpaky.

Kundera vrátil poezii erotickou lásku., nejde o zapálenou lásku socialistické mládeže, jako budovatelů socialismu, ale o jejich rozchody, erotiku bez lásky. – Monology. – básnická sbírka způsobila rozruch, , ale je považovaná za jeho nejúspěšnější.

Změnil žánr. Majitelé klíčů, drama, odmítnuto jako nemorální, i když šlo o dramatické podobenství z okupace.

Umění románu – studie o románové tvvorbě V. Vančury v kontextu světové literatury na pozadí Balzacovy tvorby. Přínos – vrátil do literatury esej.

Povídky Směšné lásky – – tři sešity a román Žert. Jde o žert, ale i o lásku.

Román mám doma, K. povídky vycházely v Klubu čtenářů, , rovněž je mám. Některé , včetně románu Žert , byly zfilmované. Zaujala mě povídka Falešný autostop.

Kunderova tehdejší díla byla intelektuálního charakteru, jenže prozaická díla změnila jeho pohled na svět na rozdíl od počáteční poezie . Uvědomuje si, že svět je jiný, než si představoval. Nevina je trestaná stejně jako vina.

Z toho plyne, že nebyl nějak v oblibě. Třeba jako publicista žádal po XX. sjezdu o revizi dogmatického přístupu k meziválečné avantgardě. Proslavil se víc překlady francouzské poezie.

Kundera a jeho manželka se v 70. letech rozhodli zůstat ve Francii, kam Kundera dostal pozvání vyučovat na univerzitě.

Souviselo to i s Havlem a dalšími disidenty.

„Kunderová uvedla, že nemožnost návratu do České republiky si poprvé uvědomila poté, co v roce 2008 vyšel v týdeníku Respekt článek o údajném Kunderově udavačství v 50. letech. “

https://www.no­vinky.cz/kultu­ra/clanek/vera-kunderova-emigrace-je-blbost-navrat-nebyl-mozny-kvuli-disidentum-40304810

Donášení na STB je nařčení, Kundera byl kritik poměrů, takže pro socialistickou společnost, zvlášť pro r. 1969, nebyl přínosem, jak uvádí v odkazu i jeho manželka.

--

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Milan%20Kun­dera%20

Na téma Milan Kundera je v archivu asi 20 otázek. Vložila jsem otázku k jeho 90. n aozeninám.

Někde je i vysvětlení, proč se Kundera nechtěl vrátil domů, jeho filmy, knihy , rozbory Žertu atd.

Něco se v archivu snadněji najde, jiné informace nikoliv, protože otázka není formulovaná přímo.

Další odpovědi
Kepler

V padesátých letech byl horlivý komunista a udával na SNB. V šedesátých letech už měl reformní postoje. V roce 1979 byl zbaven československého státního občanství a jeho dílo bylo v Československu až do sametové revoluce zakázáno.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Milan_Kunde­ra

led

Všetká literatúra, než bola daná do tlače prešla nielen jazykovou, ale aj politickou korektúrou. Rovnako aj diela Milana Kunderu boli týmto spôsobom vydávané za socializmu v Československu. Jeho posledná kniha napísaná pred odchodom do Francúzska Žert, vydaná v roku 1967 nakladateľstvom Československý spisovatel a v nasledujúcom roku bola aj sfilmovaná. Od roku 1975 žije vo Francúzsku. Minulý rok požiadal o vrátenie českého občianstva.

Hlada

Záleží na období. V roce 1968 bylo možné koupit Žert, pak ještě něco. Po jeho emigraci se pochopitelně už nic nevydalo.

anonym

led: Což bylo v letech uvolnění. Za normalizace předpokládám, šla jeho díla pod zámek.

anonym

Nedovedu si představit, že by Žert (film) byl povolen. Byla to kritika režimu.

led

Premietal sa.
Potom už len v profesných kluboch pod titulom „štúdijný film“