Kepler

Byl konec 2. sv. války v Tichomoří dosažen adekvátními prostředky?

Svržení atomových bomb na Japonsko je dodnes diskutováno a je dost kontroverzní. Bylo jiné řešení?

Nejlepší odpověď
annas

Neumím posoudit

Omylem jsem klikla jinam – Mělo být jiné řešení.

„Skutečný konec totiž nastal 14. srpna, kdy císař oznámil japonskou kapitulaci za podmínek stanovených Spojenci. Boje ustaly týden po svržení první atomové bomby. Ale i tak strašný úder, jenž vymazal město Hirošimu z mapy, aby demonstroval ohromnou sílu nové zbraně, pouze urychlil okamžik kapitulace. Ta již byla jistá a pro použití takové zbraně, v jejímž temném stínu od té doby žije celý svět, nebyla žádná skutečná potřeba.“

Vycházím ze zdroje " Japonsko 1945 – Teror, nebo mírové úsilí?"
Server o vojenství a historii

"Britská strana dala v zásadě souhlas k použití zbraně už 4. července, tedy ještě před provedením testu. Konečné rozhodnutí teď spočívalo hlavně na prezidentu Trumanovi. Nikdy jsem však neměl pochyby o tom, jaké bude, ani o tom, zdali je správné.

Zůstává historickou skutečností, a je třeba to dodatečně posuzovat tak, že rozhodnutí o použití či nepoužití atomové bomby jako prostředku, jak donutit Japonsko ke kapitulaci, nebylo nikdy předmětem sporu. Na tom se všichni jednomyslně, spontánně a bez pochybností shodli. Nikdy jsem ani nezaslechl sebemenší připomínku, že bychom měli jednat jinak.“

Avšak později vyslovuje sám Churchill pochybnosti ohledně důvodů pro použití atomové bomby:

„Bylo by chybou předpokládat, že o osudu Japonska rozhodla atomová bomba. Jeho porážka byla jistá, ještě než byla shozena první bomba. Přivodila ji ohromná námořní síla. Jen ta umožnila dobýt námořní základny, z nichž se mohl zahájit konečný útok a donutit japonskou metropolitní armádu, aby se vzdala bez boje. Japonské obchodní loďstvo už bylo zničeno.“

O jednu generaci později bylo nicméně zcela jasné, že urychlené shození atomové bomby nepřineslo zbytku lidstva úlevu. 2. září 1945 podepsali zástupci Japonska na palubě americké bitevní lodi Missouri v Tokijském zálivu „kapitulační listinu“.

https://www.val­ka.cz/10965-Japonsko-1945-Teror-nebo-mirove-usili

Další odpovědi
Drap

Ano, bylo to nejlepší řešení

Americké řešení je vždy nejlepší ať se týká čehokoli a kdekoli na světě. /Alespoň to tvrdí media/

dudu

Ano, bylo to nejlepší řešení

Kryšpín

Měla se osvobodit jen okupovaná území a zahájit totální blokádu Japonska

Bylo zapotřebí jí někde vyzkoušet a také ukázat Sovětskému svazu kdo je pánem na světě

hapiky

Ano, bylo to nejlepší řešení

Je to vcelku jasné. Samotný fakt, že se ani po zkáze Hirošimy Japončíci nechtěli vzdát, jak by se asi vzdávali při klasické invazi? Válka by trvala hodně dlouho. Ale to nejhorší by přišlo, kdyby SSSR, kterému už tekly sliny nad možností získání Japonských ostrovů a Japonských technologií. Kdyby Rus tzv.osvobodil (zabral)polovinu jeho území, byla by to pro Japončíky krutá rána, horší než ty atomové pumy.
Dodatek: Čekal jsem, že snad někdo poukáže na mnohokrát dokázaný fakt, že hodnotit situaci dnešníma očima je zkreslené a zavádějící. Ukrutnosti, které Japonská armáda prováděla na civilistech (včetně pokusů na lidech) v okupovaných území, je stejné ne-li větší než následky atomové bomby. Dnes to vidí téměř všichni jinak, protože je mírová doba. Řeknu jen jedno kdyby: Kdyby Japonsko vedlo své války v souladu s vojenskými konvencemi, bez zákeřných útoků bez vyhlášení války, nebo alespoň bez masakrů civilistů atd., pohled na Japonsko a použití atomové bomby by byl možná jiný.

led

Jiné řešení - jaké?

V ankete ste použili zaujímavé odpovede, ale chýba im to podstatné.
1 – prečo bola použitá „ostrá“ atomová bomba a
2 – prečo práve nad Japonskom a v priemyselnej oblasti?
3 – prečo práve v krátkom čase po ukončení vojny v Európe?

1 – Ostré použitie atomovej bomby malo za úlohu nielen „postrašiť“ Japonsko, ale, čo bolo dôležitejšie, upozorniť svet a hlavne SSSR, že USA vlastnia skutočnú atomovú bombu a neváhajú ju použiť.
2 – S Japonskom bolo USA vo vojnovom stave, preto použitie atomovej vojny bolo pre mocenské sily USA ospravedlniteľné. Priemyselná oblasť bola vybratá práve kvôli neskoršej obnove priemyslu, na ktorej americká výpomoc získala pre americké firmy miliardy dolárov.
3 – Po skončení 2.svetovej vojny hlavne na europskom bojisku umožnilo hlavnému víťazovi Sovietskemu zväzu rozširiť ídeu a moc komunistických síl v Európe a presunúť silné vojenské zväzky na japonský front.
V tom čase už boli obojstranne pripravené plány na vzájomný ozbrojený stret vojsk „západnej časti“ Spojencov a ozbrojených síl SSSR a ich satelitov. Zhodenie atomovej bomby bola výstraha USA „sme vojensky silnejší“.

ivzez

Jiné řešení - jaké?

Já Hirošimu i Nagasaki vnímám spíše jako
snahu USA předvést Stalinovi »novou zbrań«.

Jan Kunčar

Měla se osvobodit jen okupovaná území a zahájit totální blokádu Japonska

Kepler

annas: ano, ke kapitulaci by dříve nebo později došlo, ale za jakou cenu? Pokud vím, Japonsko souhlasilo s kapitulací až po druhé bombě na Nagasaki.