bolak

Byl jste někdo příjemcem krve?

Ocitl jste se někdo v situaci, kdy vám krev cizího člověka zachránila život?

viz. > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jste-nekdo-darce-krve (nechci parazitovat, ale zajímá mě to, takže musím :)

Nejlepší odpověď
Lucijej

Já jsem se nechala zachránit svojí vlastní krví :o) To se taky počítá?

Před operací jsem byla dávat krev s tím, že mi ji při operaci zase vrátí…
ale dávám krev i pro jiné, chodím průběžně pořád od 19 let.

Další odpovědi
mosoj

Tak na to aby člověk potřeboval krev nebo plazmu nemusí dostávat jenom transfuzi. Řada důležitých léků se vyrábí přímo z plazmy. Já jsem loni dostával na posílení imunity injekce Igamplia, které se vyrábí z krevní plazmy.

anonym

Ano, 6 hodin na stole, takže museli mi něco šlehnout do žíly. Předtím jsem chodil dávat krev a později plazmu. Od operace nemůžu, jelikož jsem inkasoval cizí krev.

bolak

mosoj: já mysle že bereš kortikoidy, tak jak můžeš brát i Igamplii? nedělá jeden lék naprostej opak toho co dělá ten druhej? :)

mosoj

Dělá , ale léčba se nevylučuje. Protizánětlivý účinek kortikoidů se tím nepotlačuje. Potlačuje se pouze vedlejší účinek kortikoidů jako je snižování imunity.

Mám nádor který by potřeboval imunitu posilovat a na druhé straně autoimunitní onemocnění které by potřebovalo imunitu oslabovat.
Tak si vyber. Proto se snaží doktoři navodit takový nějaký střed.

bolak

Když už jsme u toho, existuje nějaká nemoc, u který je člověk nucen celoživotně docházet na výměnu krve?

Nemyslím dialýzu, ale celkovou transfuzi od jiného člověka, kompletně 5 litrů krve na jedno posezení. Třeba nějaká genetická choroba, že by se člověku rychleji rozpadaly krvinky nebo tak něco.

bolak

Lucijej: no, je to na hraně ale já ti to ještě započítám..