Kopta

Byl Jiří Menzel „pronásledován“ komunisty?

Nejlepší odpověď
annas

Jiří Menzel měl pro r. 1971 několikaletý zákaz filmové činnost. Menzel nesměl na úsvitu normalizace natáčet, hříchy musel vykoupit příkladným budovatelským dramatem. Mladý hrdina nachází své místo v soukromém životě i ve společnosti teprve na stavbě elektrárny. – Kdo hledá zlaté dno (1974). Něteré jeho filmy skončily v trezoru – Skřivánci na niti.

Po událostech okolo Charty 77 a tzv. Anticharty se dává kulturní scéna do pohybu. Příležitost dostávají i filmy téměř bez ideologie, někdy dokonce i skrytě protirežimní.
Jiří Menzel – idealizující tvorba, nekritická, do politiky se (raději) příliš nemíchající. Na samotě u lesa (1976), Postřižiny (1980) – román, jímž se B. Hrabal vrátil do oficiálně vydávané literatury, Slavnosti sněženek (1983), Vesničko má středisková (1985) – podle scénáře Z. Svěráka.

Net